Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24827)

Сугарески најавува користење на автопатот кон Охрид

Првите 30 километри од автопатот Кичево - Охрид да се пуштат во употреба, обнова на локални патишта во должина од 450 километри, завршување на...

Спасовски – Тимоние: Македонија се движи во вистинска насока

Македонија многу постигна на домашен и на меѓународен план и се движи во вистинската насока во однос на интеграциите, било констатирано на вчерашната средба...

Наближува кулминација на опасниот грип

Иако од почетокот на сезоната се регистрирани над 800 пациенти со ваков вид грип, во болниците низ Македонија, според извештаите од Институтот за јавно...

Една третина од домовите во Македонија не се соодветно затоплени

Енергетската сиромаштија во земјава, според експертите, ги надминува општите параметри за сиромаштија, бидејќи покрај сиромашните граѓани имаме многу граѓани што не се во групата...

Трансдипломатскиот говор на иранскиот народ

Иранската амбасада ексклузивно за „Нова Македонија“ Воениот судир меѓу Иран и САД може да има колосални регионални, но и светски последици. Поради клучната геополитичка и...

меридијани

Сан Хуан - Речиси еден и пол милион лица, повеќе од половина од населението во Порторико, немаат струја по земјотресот што ги погоди Карибите,...

Иран не ги дава црните кутии од урнатиот украински авион

Информациите од црните кутии треба да им помогнат на истражните екипи да откријат поради што неодамна се урна украинскиот патнички авион во Иран, при...

И Иран и САД блефираа со „нова светска војна“

Интересно гледиште изнесоа повеќе политички аналитичари. Тие сметаат дека со ракетирањето на воените бази во Ирак каде што се стационирани американски војници, Техеран успеа...

СКОПСКО – инфо

Општината Аеродром даночните пријави ги очекува до крајот на месецов Општината Аеродром ги потсетува даночните обврзници дека се должни најдоцна до 31 јануари 2020 година...

Пешаци и автомобили секојдневно како во слалом-трка низ Клиничкиот центар

На клиниките има речиси пет илјади пациенти и две илјади вработени, а паркингот има капацитет од само 533 места и тие никако не се...