Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24826)

Техно – „Спотифај“ забрани политичко рекламирање

Дигиталниот музички сервис „Спотифај“ објави дека ќе го прекине политичкото рекламирање на почетокот од оваа година. Најпопуларниот стриминг-сервис ја донесе оваа одлука поради кампањата...

НАСА откри планета погодна за живот близу Земјата

Ловецот на планети на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата. Ѕвездата ТОИ 700 површински...

Годинава родените на 29 февруари ќе го прослават својот роденден

Тукушто влеговме во престапната 2020 година, во која оние што се родени на 29 февруари ќе имаат можност да го прослават својот роденден. Престапната е...

Трамп ја повлече заканата кон иранското наследство

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече заканата од напади на локации на иранското културно наследство, откако американските музејски институции и организации остро ја осудија...

Французинот Гијом Мисо – најпродаван автор онлајн

Онлајн-книжарница „КупиКнига.мк“, која претставува агрегатор на понудата од скоро сите издавачки куќи во Македонија и во регионот, ја претстави листата на најпродавани книги во...

Уште две меѓународни признанија за „Медена земја“

„Медена земја“ деновиве доби уште две значајни признанија. Снимателите Фејми Даут и Самир Љума ја добија наградата „синема ај онор“ за исклучително достигнување во...

Благодариме за лошото обезбедување!

Десет најдрски кражби во уметноста Грабежи на уметнички дела во галерии и музеи често се наоѓаат на насловните страници на весниците, а црниот пазар на...

Панорама

Бања Лука - Белград и Бања Лука би можеле набргу да поведат заедничка дипломатска иницијатива да се формира меѓународна комисија за граѓанската војна во...

Државни субвенции од 8.000 евра за нови такси-возила

Таксистите во Белград кои купуваат нови автомобили годинава можат да очекуваат по 8.000 евра дотација од државата. Условот е да купат возило во вредност...

Курти преку Река ќе се приближува со Белград

Предлогот Блерим Река да се најде на министерската листа на Косово отвора простор за политичка дебата, за тоа кои се вистинските мотиви за таквиот...