Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24824)

СКОПСКО – инфо

Градинката „Орце Николов“ доби нови тоалети Општината Карпош изврши целосна реконструкција на тоалетите за децата од осум месеци до тригодишна возраст во објектот на предшколската...

Од осми јануари поскап паркинг во општината Центар

На последната седница на советот на општината Центар, советниците донесоа одлука за усвојување на новиот ценовник на услуги и надоместоци на јавните паркиралишта, со...

Кои се најчести имиња на новородените во минатата година

Според Државниот завод за статистика лани биле родени 14.622 бебиња. Во тренд се женските имиња: Софија, Ана, Марија, Сара, Јована, Бисера, Мила, Илина, Калина...

„Бомба“ на Тачи – бришење на границите годинава

Србија не придава големо внимание на најновата изјава од претседателот на Косово, Хашим Тачи, чија изјава би требало и да се протолкува како личен...

Предизвиците во 2020-та, каде е Македонија

СВЕТОТ ПРЕД УШТЕ ЕДНА ТУРБУЛЕНТНА ГОДИНА Македонските познавачи на политичките процеси во светот, во своите согледувања, во голема мера ги лоцираат истите геополитички предизвици за...

Среќна нова 2016

Која чудна коинциденција. Секоја престапна година Македонија добива преодна влада. И секогаш на почетокот на годината, односно во јануари. Претходно преодна влада имавме во...

Балканските селекции ќе им пркосат на скандинавските

На ЕП кое за првпат ќе се игра во три држави (Австрија, Норвешка и Шведска) и со 24 селекции (на последното во 2016 година...

Постновогодишен намќорлак

Први јануари. Фала му на бога, има Премиер-лига. Пушти Виенски концерт, вели Дедо Мраз. Ноќеска заглави кај мене. Не заебавај, стари! Штраус е за...

Зошто стресот не предизвикува секогаш анксиозност и депресија

Многу често зборуваме дека сме под стрес. Тој всушност е неодминлив во нашето секојдневно живеење. Скоро да не постојат моменти кога не сме под...

Ливерпул непоразен цела година во Премиер лигата!

Со победата над Шефилд јунајтед (2-0) оваа генерација фудбалери на Ливерпул си обезбеди место во историјата на Премиер лигата во која не се поразени...