Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24824)

Бадник и коледе по скопските маала

Сигурно е дека убавината и продуховеноста на бадниковите вечери, а потоа и самиот Божиќ, денот на Христовото раѓање, нѐ оформиле онакви какви што сме,...

Дедо Мраз како психоделична печурка – древната врска помеѓу Божиќ и...

Што ако оваа снежнобела лага, која ја раскажуваме секоја година, беше втемелена во античка реалност, чии корени одат десетици илјади години назад во огромните...

Панорама

Приштина - Лидерот на движењето Самоопределување и кандидат за премиер на Косово, Албин Курти, изјави дека најлошо можно сценарио се нови избори, доколку не...

Бизнис – инфо

Регистрација на ДДВ-обврзници Од 1 јануари стапи во сила нов праг за ДДВ-обврзници во износ од 2 милиони денари. Заклучно со 15 јануари, сите правни...

Сѐ помалку претприемачи остваруваат континуиран раст

Данела Арсовска, претседателка на Сојузот на стопански комори на Македонија И компаниите и институциите немаат капацитет да ги следат и применат доследно големиот број закони...

Божиќна пештера го краси плоштадот во Кичево со амин на Дехари

Годинава и Кичево се приклучи на градовите кои го прославуваат Божиќ со бадникови пештери на плоштадот, откако градските власти одобриле нивно поставување и со...

Ќе проработат ли брзите прсти пред распуштање на парламентот

ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА НЕКОЛКУ КЛУЧНИ ЗАКОНИ Пред актуелниот собраниски состав има неколку законски предизвици со кои треба тој да се справи, до најавеното распуштање на...

Трпеливо и умешно чекориме кон вистината

Бобан Митевски, презвитер на МПЦ-ОА Оваа 2020 година ќе биде година на големи очекувања за процесот за признавање на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, но ќе...

Раѓањето на Исус нова надеж за човештвото

Христовото раѓање или Божиќ е еден од само трите празници, во кои Православната црква го одбележува раѓањето. Заедно со раѓањето на спасителот Исус, црквата...

Македонија пак со техничка влада

Техничката влада почнува да функционира од моментот кога ќе биде изгласана во парламентот и истата таа ќе функционира до изборот на новата влада, која...