Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24824)

Џони Штулиќ: вонсериски поет и автор на блескава музика

Кога се во прашање рок-музиката и рок-поезијата на која тие се темелат во екс-југословенски рамки, најголеми рок-поети се: Арсен Дедиќ, Ѓорѓе Балашевиќ, Горан Бреговиќ,...

Божиќ кај нашинците во Мелбурн, Чикаго, Аруша и Венеција

Се вели, кај и да си за Божиќ дома да си, но за жал, некои Македонци својот дом го преселија многу далеку, одејќи по...

Нега и убавина – Како да го отстраните салото од стомакот

Салото од стомакот е еднакво визуелно атрактивно и опасно за здравјето - висцералните маснотии што ги обложуваат внатрешните органи можат да ни создадат сериозни...

Божиќните џемпери се штетни за животната околина

Божиќните празници се неразделно поврзани со новогодишни џемпери, кои се претежно доста грди, но ако ги прашате експертите, тие се исто така и штетни...

Дигиталните не се достојна замена на традиционалните честитки

Денес, покрај лесно достапниот високотехнолошки начин за пренесување пораки, многумина се прашуваат дали некој воопшто испраќа празнични честитки? Одговорот е оптимистичен. Имено, според Здружението...

Ед Ширан ќе патува по светот, ќе чита и ќе се...

Ед Ширан најави дека ќе направи пауза и од работата и од социјалните мрежи. Овој британски музичар изјави дека се решил на овој чекор...

Ана Дурловски настапи на празничниот концерт во Минхен

Со 5-минутни овации публиката, 1.500 на број, ја поздрави македонската оперска дива Ана Дурловски, која беше главна ѕвезда на Новогодишниот концерт на минхенскиот радиски...

Илјадници концерти во чест на Бетовен за 250-годишнината

Оваа година светот ќе ја прослави 250-годишнината од раѓањето на Лудвиг ван Бетовен, при што Бон и Виена ќе ја преземат централната манифестација, пишуваат...

Василичарскиот концерт во чест на легендите

Песни од некои од најголемите поп и рок-легенди ќе се изведат на василичарскиот концерт во Националната опера и балет (НОБ). Тој традиционално се одржува...

Објавен првиот роман на Сашо Огненовски

Првиот роман на Сашо Огненовски, „Сивиот плоштад“ е објавен во издание на издавачката куќа „ПНВ Публикации“ од Скопје. Лилјана Пандева во поговорот кон овој...