38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 19:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24822)

Што подаруваат најчесто граѓаните

- Сакам она што го подарувам да биде лично, со некој посебен детаљ само за личноста, а не нешто набрзина одбрано во целата новогодишна...

Се искажува радост за човековиот опстанок и за новиот почеток

Денот со кој започнува новата година има посебно значење. Психолозите велат дека човекот е свесно суштество, а во неговиот ум отчукува биолошки часовник преку...

Малку руска музика, малку зурли и тапани а потоа слоуфокс, фокстрот,...

Како се пречекувала Нова година со Радио Скопје? Пишува: Блаже Миневски „Исток нѐ отпиша, Запад не нѐ запишува“ е една репликите што остана да се памти...

Заев и Мицкоски коалицираат на платформата подобар живот

НОВОГОДИШНИ РЕЗОЛУЦИИ ОД ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА Кои се, всушност, новогодишните заклетви или ветувања на домашните политичари, кои се однесуваатсамите нив, но и во поширок контекст? За...

Најчудниот футуристички автомобил направен досега

Низ годините, светските автомобилски дизајнери имаат направено разни чудни автомобили. Еден од најчудните што е направен во изминативе години претставува автомобилот наречен „ло Рес“....

Хумор и сатира од домашните политичари

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ИСТРАЖУВА Политичките аналитичари честопати знаат да заклучат дека хуморот и сатирата се важни барометри за демократскиот амбиент на една земја и тоа е...

Македонија со трофеј тргнува кон ЕП 2020

По триумфот на турнирот во Романија, селекторот Брестовац вчера одбра 20 ракометари за завршните подготовки во Словенија, пред шестиот настап на континенталното првенство Македонската машка...

Металург е клуб со реноме, национален и европски ракометен бренд

ЗОРАН КАСТРАТОВИЌ, ТРЕНЕР НА ЕСЕНСКИОТ ПРВАК На Металург се гледа како на национален ракометен инкубатор, база за афирмација и надградба на ракометарите, особено од Балканот....

Сказна за бебешкото чорапче

На новогодишната ноќ се собрале сите жители на дабовата шума на прослава. Малку пред полноќ дошла и самовилата облечена во златен фустан што раскошно...

Равенка за оптимизам и надеж во Македонија

Новата година го носи предизвикот на оптимизмот и надежта дека нештата ќе тргнат на подобро. Прашањето што се поставува по таквиот општ предизвик на...