0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 17:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24822)

Не се размислува за онлајн-настава, можна опција е учење преку телевизија

КАКО ЌЕ СЕ НАДОМЕСТИ МАТЕРИЈАЛОТ ШТО ГО ПРОПУШТААТ УЧЕНИЦИТЕ Основците и средношколците веќе четири дена не одат на настава по одлуката училиштата да бидат затворени,...

Уште четворица новозаболени, кризна состојба во Дебар и во Центар Жупа

Се воведува кризна состојба во општините Дебар и Центар Жупа, откако вчера беа пријавени уште четири лица заболени од коронавирусот поради контакт со претходно...

Научни достигнувања во 2019 година

Американското здружение за напредок на науката (АААС) изработи краток список на најзначајните научни достигнувања во 2019 година. Само пет години по избувнувањето на западноафриканската епидемија...

Ансамбл што ја раскажува приказната за радоста и болката на Македонецот

„Танец“ има поставено високи стандарди за негување и обработка на македонската песна, игра и свирка, уште во 1949 година и нив ревносно ги почитува...

Сигурна сум дека и 2020 година ќе биде разнолика и богата!

Љупка Делева, уметница Македонската уметница Љупка Делева, која живее и работи во Венеција, во годинава што изминува на ликовната сцена ќе остане забележана и како...

Десет најзначајни уметници на деценијата што заврши

Аи Вејвеј (1957 г., Пекинг), живее и работи во Берлин. Проектот што го вивна кон небото на славата беше инсталацијата од 100 милиони рачно...

Панорама

Риба во формалин! Една петина од примероците на мелено месо набавени во загрепската малопродажна мрежа не ги задоволува законските услови, покажало истражувањето на биотехнолозите од...

Дијаспората да се идентификува со државата, не со партијата

Разговор со Едмонд Адеми, министер без ресор Создадовме малку поинаква слика за дијаспората, знаејќи дека имаше негативна перцепција за неа, која ја прават мали групи....

Бизнис – инфо

Секој четврти тендер во државните институции е поништен Најниската цена и електронската аукција се најбитни на државните тендери, иако се применува новиот закон за јавни...

Винските патишта се отвораат за туристите

Промоцијата и презентацијата на висококвалитетните вина за туристите претставуваат нешто ново, егзотично и впечатливо, а сето тоа заедно со надалеку прочуената традиционална македонска храна...