11.8 C
Skopje
25.9.2021 - 9:34

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24821)

Како се пишувале писма пред 400 години?

МАКЕДОНСКА ИСТОРИЈА НА ПРЕПИСКИТЕ Пишува: Блаже Миневски Во Македонија постојат повеќе зачувани писмовници од 16 до 19 век, кои всушност биле специјални прирачници во кои било...

Црвеноушеста желка како домашен миленик

Црвеноушестата желка (Trachemys scripta elegansе) е полуводна желка, која припаѓа во семејството на блатните желки и која е со потекло од јужните делови на...

Македонија во топ 10 земји во светот по фрлање храна

Потврда за тоа е неодамнешниот извештај на Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО), во кој Македонија се најде на осмото место во...

Гордоста, иднината и најголемото национално богатство што го негуваме

Вистинско задоволство е да се гледаат овие наши деца како се борат за секоја топка, за секој гол, нешто што ни дава мотив уште...

Деценија на пробиени бариери на македонските репрезентации

Во десетгодишниот период од 2010-та, на репрезентативно ниво, се остварени низа првпат забележани и досега ненадминати резултати, во најголемите екипни спортови, ракометот, кошарката, фудбалот...

Нема пауза, и за Нова година изобилство спорт

И на 31 декември и на 1 јануари ќе има натпревари во Бразил, САД, Англија, Чешка, Швајцарија, Италија, Шпанија..., и тоа во хокеј, атлетика,...

Неверојатна шпанска европска фудбалска доминација на деценијата

Репрезентациите на Шпанија од 2010 година освоија 20 европски титули од можни 57, а клубовите 26 трофеи од 56, во куповите на УЕФА, сето...

Шифрин доскија до 63-та победа

Повеќе победи од Шифрин во СК меѓу жените има само нејзината сонародничка Вон, 82, а кај мажите Швеѓанецот Стенмарк забележа рекордни 86 победи Американската скијачка...

Во име на демократијата, за сметка на партијата и Господ

Религијата и нацијата на Балканот се цврсто поврзани, но проблемите се јавуваат кога религијата ќе се поврзе со национализмот. Последиците од тоа се катастрофални...

Карлсен и Конеру светски прваци во забрзан шах

За Карлсен ова е трета, а за Конеру прва титула откога СП се игра по овој систем (од 2012 година) Норвежанецот Магнус Карлсен и Индијката...