8.8 C
Skopje
19.10.2021 - 23:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24819)

Кризниот штаб на општината Ѓорче Петров подготвен за снег

Општината Ѓорче Петров и нејзиниот кризен штаб се подготвени за зимски услови. Надлежните од локалната самоуправа информираат дека се утврдени кризните точки, а екипите...

Новина – тастери на пешачките премини

Сообраќајните експерти велат дека е добро кога градот во своите политики во прв план ги става пешаците. Освен тастерите, кои веќе се користат во...

Фантомите се будат пред секои избори

Според одредени процени, бројот на граѓани без валидни документи е околу 700 лица, додека, според други претпоставки, бројките се многу поголеми и се движат...

Новите верзии од конзолите на „Плејстејшн“ и „Иксбокс“ ќе пристигнат во...

„Мајкрософт“ и „Сони“ работат на следните верзии на „Плејстејшн“ и „Иксбокс“: „Плејстејшн 5“ и „Иксбокс серија икс“. И двете нови конзоли се очекува да...

Почнува уникатната турнеја „Четири скокалници“

Од четирите натпревари, по два се во Германија и во Австрија, од 29 декември до 6 јануари, а некои од спецификите на ова престижно...

Брзина на сметка на правичноста?!

Какви бенефиции ќе имаат граѓаните ако се реализира иницијативата за промена на Законот за кривична постапка (ЗКП)? Како би се одразиле промените на ЗКП...

Димитријевиќ е најдобар кошаркар за 2019 година

Ви благодарам за наградата. Многу ми значи да го добијам ова признание од мојата држава за она за кое живеам - кошарката. Ѝ благодарам...

Меси ги брка рекордите на Пеле, Чави, Гигс, Алвес…

Пеле постигна 643 гола за Сантос, а Меси 618 во дресот на Барселона. Аргентинецот одигра 705 меча за Барса, 72 помалку од рекордните 767...

Фрејзер-Прајс ќе брани едно и ќе напаѓа друго злато

Спринтерската ѕвезда Шели-Ен Фрејзер-Прајс од Јамајка, олимписката шампионка на 100 метри од Лондон во 2012-та и од Рио во 2016 година, освен што ќе...