11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 9:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24819)

Верски протести ја блокираа Подгорица

Центарот на Подгорица вчера беше под полициска блокада, поради почетокот на седницата на црногорскиот парламент, на која се расправаше за предлог-законот за слобода на...

Мустафа не отстапува од местото за претседател на Косово

Преговорите меѓу победниците на последните парламентарни избори во Косово, околу конституирањето на парламентарната и извршна власт, влегуваат во завршна фаза. Разликите меѓу Самоопределување и...

Бизнис – инфо

Аргентина со итни мерки за запирање на економската криза Аргентинската влада на левиот центар одобри пакет итни мерки, кои би требало да ја извлечат земјата...

Бизнисот се задушува во честите законски измени

Постојаните менувања на законските решенија, нивното носење по брза постапка и без консултации со бизнис-секторот, како и повлекувањата или одложувањата на примената на законите,...

Болеста на нечисти раце се рашири низ Скопје

Жолтицата е регистрирана во речиси сите општини во главниот град, а општината Сарај е на врвот со дури 14 заболени. Во Ѓорче Петров има...

Плакета за новинарката Поповска од „Нова Македонија“

Факултетот за физичко образование, спорт и здравје на новинарката Поповска ѝ го додели признанието за серијата текстови поврзани со воведувањето на тандем-наставата по физичко...

Законите одблокирани, останува неизвесноста за техничка влада

По повеќедневните меѓусебни натегања и превирања, власта и опозицијата конечно се согласија без блокада да поминат 40 закони во Собранието, кои се врзани со...

Меридијани

Вашингтон - Американската сајбер-команда развива тактика за информациска војна против високи руски функционери и бизнисмени во случај Москва да се обиде да се вмеша...

Ердоган најави испраќање турски војници во Либија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека е можно испраќање турски војници во Либија, каде што не стивнуваат борбите помеѓу ривалските влади. Ердоган изјави...

Светот им го врти грбот на бегалците

Со добронамерниот договор, усвоен пред една година, се прави обид бегалците да се прикажат како економска корист за земјите што ги примаат. Но со...