Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24819)

„Дизни“ го исфрли истополовиот бакнеж во „Војна на ѕвездите“ за публиката...

Компанијата „Дизни“ исфрли кратка сцена во која се бакнуваат две жени во сингапурската верзија на својот најнов филм „Војна на ѕвездите“. Новиот филм „Подемот на...

За Божиќ кралицата пие коктели, а принцот Филип сака пиво

Секој член на кралското семејство има свој омилен пијалак што го пие за време на празниците, но сите сакаат алкохол. Принцот Чарлс (71) претпочита вишновка,...

Рики Мартин жали што порано не кажал дека е хомосексуалец

Поп-пејачот Рики Мартин деновиве го прослави својот 48. роденден, а најпосебен му бил ланскиот. Тој и неговиот сопруг Иван Јосеф (35) тогаш на Бадник...

Нада Прља со „АдаН во градот на огнот“ во МСУ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност - Скопје, ќе биде отворена изложба на Нада Прља со наслов „АдаН во...

Лоши божиќни филмови што всушност се добри

Божиќните филмови, особено оние што ги прикажува Нетфликс во пресрет на празниците, се „толку лоши, што се добри“ Сите можеме да се согласиме дека постои...

„Ејч-би-о“ ја носи хумористичната серија „Авенија 5“

„Ејч-би-о“ го објави официјалниот трејлер за хумористичната вселенска серија „Авенија 5“, во која глуми фантастичниот Хју Лори, најпознат по улогата во „Доктор Хаус“. Серијата...

Антиупатство за еден сосема личен поговор

Рецензија (Александар Прокопиев: „222 антиупатства за лична употреба“, „АвантПрес“, 2019, Скопје) Како и секое исклучително книжевно дело, „Антиупатствата за лична употреба“ на Александар Прокопиев тешко може...

Награда од „Скопје синема сити“ за Филип Глас

Филмскиот фестивал „Скопје синема сити“ му врачи награда за животно дело на познатиот американски композитор Филип Глас, за достигнувања во музиката и филмот. Ова...

Активизам и антиестаблишмент – трендови во уметноста во 2019-та

Водечкиот магазин за современа уметност „Арт ривју“ со седиште во Лондон на годишно ниво, почнувајќи од 2002 година, го објавува многу влијателното рангирање на...

Панорама

Ниш - Голема потера вчера беше преземена од српската полиција во близината на Ниш, Србија, каде што полицијата и војската со хеликоптери и со...