Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24818)

Балерините протестираат против Макрон

Балерини во бели туту-здолништа танцуваа на „Лебедово езеро“ пред Операта во Париз во знак на протест против планот на францускиот претседател Емануел Макрон да...

Точно 75 години од легендарните зборови „Зборуе Радио Скопје“

Македонското радио секогаш во чекор со времето Поминаа точно 75 години откога на 28 декември, 1944 година, со зборовите „Зборуе Радио Скопје, зборуе Радио Скопје“,...

Скандалозните моменти по кои ќе го паметиме кралот на попот

Го нарекуваа крал на поп-музиката. Американскиот пејач Мајкл Џексон го сметаат за една од најважните културни икони на 20 век и најголем забавувач во...

Продажбата на книги пред Божиќ од витално значење за Исланд

Нема Божиќ на Исланд без поплава од книги под елката. Буквално е така. Покрај почитувањето на традицијата, тоа е и практично бидејќи во остатокот...

Зимски фестивал на книгата

Во книжарниците на издавачкиот центар „Три“ почнува уште едно издание на Зимскиот фестивал на книгата, настан што ги слави книгите и читањето и ја...

На убавиот син Дунав

Секоја Нова година првата (музичка) асоцијација, за многумина, е валцерот „На убавиот син Дунав“ од Јохан Штраус Помладиот (1825-1899). Нѐ разгалува, нѐ радува, ни...

Патувачката изложба на Дороти Пачкова во Скопје

Проектот „Арт фем“ на уметницата Дороти Пачкова е патувачка изложба, која се изложи низ неколку града во нашата држава, односно Штип, Тетово, Крива Паланка,...

Стоечки овации за Џијан Емин во Нови Сад

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата на „Српско народно позориште“, заедно со Војвоџански симфониски оркестар,...

Зошто на публиката никогаш не ѝ е доста од „Оревокршачка“?

Карневал на руски начин. Во класичната „Оревокршачка“ има околу 150 различни костими. Цвеќиња, играчки, оловни војници, снегулки, вили, глувчиња... Потребни се над педесет луѓе...

Опозицијата бара оставка од министерот за полиција

Партиите од опозицијата во Република Српска за денеска во Бања Лука најавија протест поради физичкиот напад на министерот за внатрешни работи Драган Лукач над...