26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 18:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24817)

„Лукреција“ на Артемизија Џентилески продадена за 4,8 милиони евра

На аукција што неодамна во Париз ја организира аукцискаa куќа „Арткјуриал“, сликата „Лукреција“ на авторката Артемизија Џентилески е продадена за речиси пет милиони евра,...

Анета Светиева ќе ја прими наградата „Нерешки мајстори“

Друштвото на ликовните уметници на Македонија, од далечната 1976 година, им ја доделува наградата „Нерешки мајстори“ на истакнати автори што дале голем придонес во...

„Плоштадот на хероите“ на Бернхард на сцената на Драмски

Премиера на претставата „Плоштадот на хероите“ по мотиви од драмата на Томас Бернхард, во режија на Мирјана Медојевиќ, ќе се одржи вечерва, во 19...

Заврши снимањето на играниот филм „Сестра“

Во неделата, на езерото Матка, беше снимена последната клапа од играниот филм „Сестра“, долгометражното деби на младата македонска режисерка Дина Дума, во продукција на...

Скопје – Братислава – Скопје

Меѓу сѐ уште живите, незамаглени слики од матурската екскурзија пролетта 1971-та, низ териториите на Средна Европа, сега, додека го читам романот „Кафе Хиена“ на...

Две американски реалности

Оние што веруваат во историската одлука за импичмент, посочуваат дека што и да се случи наредните години, во политичкото наследство на Трамп ќе биде...

Скок во вера (2) (или како да се кренеме од смртта)

Скок во вера! Што значи дека веруваме и дека сами ќе излеземе од северната идентитетска мртовечница во која нè ставија. Тоа ќе го постигнеме...

Процентуална, односно правична за(с)тапеност

(Повод: Рамковните вработувања од дипломатијата до противпожарните служби.) По двегодишно доцнење во покривањето на дипломатската мрежа, деновиве претседателот Стево Пендаровски изјави дека со новите предлози...