Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24817)

Улогата на Законот за употреба на јазиците во предизборната кампања

Симптоматични се пристапот и третманот на одредени партии кон темата и партиските ставови за Законот за употреба на јазиците. Јасно е дека Венецијанската комисија...

Во длабок офсајд и рамковниот и двојазичноста

Најновите статистички податоци за негативна стапка на прираст на населението покажуваат драматичен отклон од тежиштето врз кое се градела државната политика во претходните декади....

Девет изненадувачки здравствени придобивки од медот

Уште од античко време, медот се користи и како храна и во медицински цели. Има голем број растителни состојки и многу здравствени придобивки. Медот...

Украина ќе го има највисокиот состав на ЕП 2020?

Противникот на Македонија во групата Б има 10 двометраши на списокот со 28 ракометари. Летонија ги има и највисокиот и најнискиот ракометар на пошироките...

За 10 години Австралија опен ги зголеми наградите за трипати

Наградниот фонд за гранслем-турнирот во јануари е поголем за 14 отсто од тој годинава, и ќе изнесува 49,1 милиони долари, од тоа по околу...

Македонија со 37 каратисти ќе атакува на нови медали на ЕП

На претходното младинско ЕП, одржано годинава во Алборг (Данска), Македонија освои вкупно по две злата и сребра во сите три категории (кадети, јуниори и...

Камери со висока резолуција на „Вембли“ против навредувачите

Фудбалската асоцијација (ФА) на Англија на стадионот „Вембли“ ќе инсталира камери со висока резолуција за да го спречи дискриминаторското однесување на навивачите на мечевите...

Бронза за Влакевски на шампионатот на Хрватска

Влакевски годинава со Запрешиќ славеше во ЛШ, а на турнир во Приедор собори 711 кегли, што е негов личен рекорд на официјален натпревар, по...

Кај нас сѐ уште е доминантна естетиката од 1970-тите

Сашо Алушевски, фотограф Не сум од оние фотографи што фотографираат сѐ на што ќе наидат, сум го проживеал тоа, за среќа кратко, можеби и затоа...

За една деценија 10 клуба вложиле над шест милијарди во трансфери

Меѓу првите 10 на листата со 25 клуба се Манчестер сити, ПСЖ, Манчестер јунајтед, Барселона, Милан, Челси, Јувентус, Арсенал, Реал и Интер На истекот од...