7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 9:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24817)

Ивановска: Обвинителството сѐ уште работи под притисок и нарачки

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, вчера истапи со остра критика кон Јавното обвинителство, за кое вели дека сѐ уште...

Државниот врв, невладините и северко го исчистија воздухот

Никој не очекуваше дека проблемот што ја мачи земјава со децении, буквално, ќе биде решен прекуноќ, па дури ни по седница на Советот за...

Заев: Одложување на изборите ако не се изгласаат суштинските закони

Изборите би можеле да се одложат доколку во Собранието не бидат донесени суштинските закони што се значајни за животот на граѓаните, изјави вчера премиерот...

Меридијани

Москва - Најмодерниот руски ловец „су-57“ се урна на Далечниот Исток на Русија, во близината на Комсомољск на Амур. Авионот не ѝ припаѓал на...

Фронтекс ги засилува редовите

Граничната агенција на ЕУ (Фронтекс), чие седиште се наоѓа во Варшава, значително го зголемува бројот на граничари и припадници на крајбрежната стража, кој од...

Јункер добил од Путин илустрација на светските империи

Регистарот покажува дека во минатиот состав на ЕК, најмногу подароци, по претседателот Жан-Клод Јункер, добила комесарката за трговија Сесилија Мелстром, која била дарувана дури...

В петок, без вода клиники и населени места на Водно

В петок, на 27 декември, осум часа без вода ќе останат жителите на населените места на Водно, Пржино, Црниче, дел од Козле (висока зона),...

Зад воланот личности со емпатија, хуманост и професионализам

Од ЈСП појаснуваат дека сите возачи, независно дали се вработени на определено или неопределено време, мора да имаат доставено уверение за здравствената психофизичка состојба...