Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24817)

Со вклучување на железницата во сообраќајот, би дишеле почист воздух

Киро Шкартов (89), архитект од првата генерација Со активирање на железничките станици Скопје Север, Ѓорче Петров и Маџари, како прифатни пунктови на приградските линии од...

Драгољуб Башески: Карикатурата е средба со хуморот

Прилепчанецот Драгољуб Драги Башески пред извесен период ја објави книгата „Шест децении карикатура“, во која на 219 страници се објавени околу 220 карикатури создавани...

Оваа декада со сигурност ќе биде прогласена за најжешка

Според годишната процена на климата на Земјата направена од страна на Женевската организација, глобалните температури досега оваа година биле за 1,1 Целзиусов степен над...

Панорама

Приштина - Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово, вчера, се сретна со десетте пратеници на...

Белград стравува од хибридни напади од Подгорица

Државното и военото раководство на Црна Гора, во соработка со НАТО, последните месеци презедоа низа чекори со кои државата станува дел од регионалната сајбер-инфраструктура...

Македонците од Албанија бараат неработен ден на Божиќ

Од македонската влада начелно го поддржуваат предлогот за прогласување на 7 јануари за државен празник, но оставаат простор да се разговара како национални празници...

Бизнис-инфо

Норвешки „Еквинор“ и руски „Роснефт“ со заедничка инвестиција во Сибир Руската нафтена компанија „Роснефт“ и норвешки „Еквинор“ ги договорија деталите за развојот на нафтено поле...

Македонците сѐ повеќе се облекуваат преку интернет

Расте интересот кај македонските граѓани за пазарување преку интернет. Последните анализи направени од Асоцијацијата за е-трговија, посочуваат дека има зголемување кај онлајн-нарачките. Во последните...

Од февруари до април задолжителна обука на избирачките органи

Државната изборна комисија на вчерашната седница ја усвои програмата за задолжителна едукација на општинските изборни комисии, избирачките одбори за спроведување на гласањето во Македонија...

МОСТ забележал подобрување на транспарентноста на Собранието

Транспарентноста на собраниските комисии се зголемила за повеќе од двапати, но таа не е конзистентна, односно има периоди во кои значително флуктуира, оцени граѓанската...