Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24815)

Џонсон: Се надевам на подобри односи со Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека се надева оти неговата земја ќе има подобри односи со Русија. - Јас сум како многу други луѓе во...

ЕУ може да здивне, договорен транзит на руски гас преку Украина

Со постигнатиот договор би требало да бидат задоволни сите страни: и Русија, која ќе го зачува транзитот преку украинска територија, и Украина, која ќе...

Мал е бројот на коси рампи во голем број згради

Од Националниот сојуз на лицата со телесен инвалидитет изјавуваат дека како земја многу доцниме во однос на европските регулативи за пристапност. Се градат многу...

Локалците се оттргнуваат од прегратката на централистите

За тоа дали локалните власти можат да му пркосат на популизмот на централните власти во нивните држави, новите европски трендови, примерот на Вишеградската група,...

Во тек е жестока пропагандна војна со нашиот сосед Грција

Разгранетите мрежи од Македонија и од Грција користат разни методи за засилување на политичките пораки и влијание на јавното мислење, од ширење лажни вести...

Топли срца, ладни шепи

Асоцијацијата ИВСА-Скопје организира хуманитарен базар во името на оние што немаат избор, безгласните животни, каде што ние луѓето сме нивниот глас и тука сме...

Претседателката на Металург е најуспешна спортска менаџерка за 2019 година

Најголемата благодарност оди за човекот што одлучи да биде револуционер и да постави жена претседател на клуб, господин Минчо Јорданов, како и за мојот...

Нови правила за искачување на Монт Еверест

Најмалку десетина нови правила се очекува да бидат вклучени во измената на постојната регулатива за планинарење, најавуваат од Министерството за туризам на Непал, откако...

МОК со ново име, ОКСМ, и со помалку делегати

Ново име, двојно помалку делегати во Собранието и промени во статутот е епилогот од долгоочекуваното годишно собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК), кое траеше...