3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24814)

Создавањето на ФК Работнички

Изненадување било што надлежните го прифатиле името Раднички, но не ја прифатиле црвената боја за дресовите. Црната боја била одредена како боја за дресовите...

Средношколците ја бојкотираа наставата поради загадувањето

Средношколците во Скопје излегоа на бојкот на наставата поради енормното загадување на воздухот. Наместо да влезат во училниците на настава, тие вчера се собраа...

Џим Морисон – харизматичен рок-бунтовник со поетска душа

Вистината е чудна работа. Секоја приказна има три лица: првото е мое, второто е ваше, а третото е на самата вистина. Секое од нив...

„Танец“ ја затвора јубилејната 70. година со концерт и монографија

Ансамблот „Танец“ ја затвора јубилејната 70. година од своето постоење со голем новогодишен концерт и промоција на монографија. По серијата концертни чествувања низ градовите...

Нов број на списанието „Стремеж“

Деновиве е отпечатен новиот, втор број на списанието за литература, уметност и култура „Стремеж“ за 2019 г., кое го издава НУЦК „Марко Цепенков“ -...

„Замисли желба“ – новогодишен концерт за деца

Оркестарот на Македонската филхармонија, денеска, во 12 часот, ќе го одржи традиционалниот новогодишен концерт за деца. Концертот е насловен „Замисли желба“, а приказната ја...

Улогата на жените, култивирањето на дивите јаболка и гените на модерните...

Меѓу најзначајните постигнувања во областа на археологијата за оваа година се вбројуваат откритијата за улогата на жените во осветлувањето на светите средновековни текстови, култивирањето...

Христина Иваноска ќе изведува перформанс во живо 6 работни дена по...

Со истражувачкиот перформанс „Лесна акумулација на капитал“ на уметницата Христина Иваноска, која ќе го изведува во живо 6 работни дена по 8 часа во...

Намалена кражбата на автомобили

Според статистички податоци Во повеќето земји-членки на Европската Унија, во последниве девет години, кражбите на моторизирани возила опаднале за околу 29 отсто. Трендот на опаѓање...

Законите за онлајн-медиуми ги вознемирија новинарите

Владата на Еди Рама донесе пакет закони со кои се регулира работењето на онлајн-медиумите, но новинарските здруженија во Албанија сметаат дека се ограничува слободата...