2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 12:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24813)

Меган и Хари ги одбија поканите на кралицата за Божиќ

Освен што ќе отсуствуваат годинава од семејното божиќно собирање во Сандрингам, што во монархијата е традиција со векови, принцот Хари и Меган Маркл ќе...

Шарлиз Терон проговори за ноќта што ѝ го променила животот

По повод премиерата на својот последен филм „Тие се бомби“, Шарлиз Терон не престана да дава интервјуа за сите светски медиуми, а овој пат...

Афоризмите „Трагачи по парадокси“ во Белград

Третата книга од едицијата „Трагачи по парадокси“ на нашиот најплоден и најпознат афористичар, Миле Ѓорѓијоски, својата балканска промоција ќе ја има на 23 декември,...

Раде Шербеџија: Во тоа време „Пред дождот“ беше спас за мене

Кинотеката на Македонија свечено ја одбележа 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, најуспешниот и најзначаен игран филм во македонската кинематографија, со...

Поетско читање во чест на Блаже Конески

Поетско читање на кое поети од различни генерации ќе ја искажат својата почит кон ликот и делото на Блаже Конески ќе се одржи денеска,...

Најубави новогодишни и божиќни филмови

Кога ќе помислиме на претстојните празнични денови, пред себе гледаме дневна соба во која светка накитена елка, топло какао или чај, пуканки, топло ќебе...

Песни и филм за бегалската криза

Промоција на книгата „Тивко како молитва“ на Сузана Мицева, во издание на „Просветно дело“, и премиерно прикажување на поетскиот филм „Бегство“ ќе се одржат...

Националната галерија ја заокружува 2019-та со славниот Џељош Џокај

Отсекогаш сум се обидувал да ги ублажам овие мотиви, така што тие ќе бидат во форма на лирика, затоа што мислев дека мачеништвото и...

Две награди „Петар Кочиќ“ за Ристо Лазаров

Македонскиот поет Ристо Лазаров е добитник на две награди што го носат името на Петар Кочиќ, „Кочиќевото перо“ за зимата 2019-та што се доделува...

Македонската стрип-сцена во Србија

Денеска и утре македонската стрип-сцена ќе биде претставена во Србија. На изложбата „Македонски стрип“, која во галеријата при Центарот за култура во Ваљево ќе...