Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24812)

УНЕСКО ја додаде тајландската масажа на листата со културно наследство

Традиционалната тајландска масажа со која се истегнуваат и крцкаат коските на грбот сега е дел од листата на УНЕСКО за нематеријално културно наследство на...

Следете ја линијата на десната страна на патот за да ве...

Дури и да станува збор за искусен професионалец зад воланот, маглата може да го отежни возењето, па дури и да го направи опасно. За...

„Ѓаволска наметка“ – петти роман на Љубомир Јовановски

Љубомир Јовановски-Кара деновиве на читачката публика ѝ го понуди романот „Ѓаволска наметка“, петти едноподруго, кој истражува нешто што не е ново во македонското творештво,...

Бура

По долги години активно занимавање со музика (од нив најголемиот дел професионално), по над илјада отсвирени концерти и неброено многу изработени партитури, а отслушани...

„Мојот маж“ меѓу најчитаните книги во Србија илустрирани од лица со...

Едицијата на издавачот „Бука“ содржи избор од пет најчитани книги чии корици се илустрирани од луѓе со пречки во развојот. Лимитираната едиција на бестселери...

Македонски и странски археолози ќе говорат за неолитското наследство

На конференцијата ќе бидат презентирани тековните резултати од истражувањата на неолитските локалитети во полошкиот, струмичкиот, охридскиот, велешкиот, скопскиот, овчеполскиот, кривопаланечкиот, струмичкиот, струмскиот, тракискиот, софискиот, кочанскиот,...

Панорама

Приштина - Поранешната шефица на преговарачкиот тим на Приштина во дијалогот со Белград, Едита Тахири, изјави дека ќе се случи војна ако Србија не...

Тирана предлага една пратеничка листа за албанските партии

Актуелната владејачка гарнитура во Тирана се залага за здружување на сите гласови од албанските граѓани во Црна Гора на следните парламентарни избори. На претставниците...

Ѓукановиќ: Не го одземаме имотот на СПЦ

Со предложениот закон правно се регулира статусот на верските заедници и апсолутна лага е пласираната информација дека државата сака да го одземе имотот на...

Власта лицитира со датумот на избори, опозицијата со бојкотот

Лицитирањето со датумот за парламентарните избори е дел од политичката игра меѓу партиите од власта и опозицијата за исполнувањето на условите за спроведување фер...