Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24810)

Излезе „Мал речник на туѓите зборови во македонскиот јазик“

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат лексикографското издание „Мал речник на туѓите зборови во македонскиот јазик“ од Толе Белчев, Снежана Веновска-Антевска и...

По четврт век ќе се собере дел од екипата на „Пред...

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на „Вардар филм“ ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“, најуспешен...

Село Тумчевиште – нема сиромашни, нема невработени, нема иселувања

Раскажи ни за Македонија Нема невработени лица, нема сиромашни семејства, нема иселувања, наталитетот и бројот на жителите се во пораст... Ова се белезите на селото...

Панорама

Загреб - Во Хрватска, лицата над 65-годишна возраст, кои немаат никаков приход и имот, треба да добиваат 800 куни (околу 107 евра) национална пензија...

Косовските партии со барање до Еди Рама

Најголемите партии на косовките Албанци бараат од премиерот на Албанија Еди Рама да го откаже самитот на Албанија, Македонија и на Србија, кој треба...

Еуфорија во Загреб по настапот на Брена со песната „Југословенка“

Поттикнати од концертот на Лепа Брена во Загреб, четворица хрватски генерали во пензија побараа од државните органи да се провери за секоја јавна личност,...

Бизнис – инфо

„Фич“ и СБ ѝ прогнозираат забрзан раст на руската економија Растот на руската економија во 2020 година ќе забрза, иако и резултатите во тековната година...

Сивата економија и правната несигурност и понатаму најголеми проблеми за бизнисмените

Бизнис-климата, според претставниците на бизнис-заедницата, оваа година е речиси непроменета. Сивата економија и правната несигурност сѐ уште се најголемите проблеми со кои се соочува...

Со инвестиции во земјоделството до европски стандарди

Бизнисите во земјоделството најголем проблем имаат со воведувањето на новите технологии и со последиците од климатските промени, за чие надминување е неопходна поддршка од...

„Жените затворени во домот немаат можност да прават кривични дела“

Содржина во учебникот по социологија за втора година гимназија предизвика лавина граѓански реакции. Станува збор за делот во кој се вели дека „Ако жената...