Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24809)

Предавања на Скопското астрономско друштво во планетариумот

Скопското астрономско друштво преку предавачот Радан Митровиќ во планетариумот на Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе одржи две предавања за најинтересните и најважни соѕвездија и...

Во Алта Бадија скијање со вкус

Држава: Италија Област: Јужен Тирол Надморска височина: 2.550 метри Во декември сите пасионирани љубители на скијањето од целиот свет се собираат во Алта Бадија, италијански зимски туристички...

Промоција на „Идентитетот и медиумите“

Промоција на книгата „Идентитетот и медиумите“ од Биљана Рајчинова-Николова, издание на „Ми-ан“, ќе се одржи во Културно-информативниот центар (КИЦ), вечерва, во 19 часот. Промотори...

„Трагедијата на тигарската буба“ во МКЦ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар - Скопје, „Скопје танцов театар“ ќе настапи со „Трагедија на тигарската буба“. Кореографијата е...

Изложба за преживеаните деца на Донбас

Во галеријата „Обоена светлина“ во Центарот за култура во Пожаревац, Србија, е отворена изложба на фотографии насловена „Децата на Донбас“, од авторите Ирина Лакшевиќ...

Над 400 проекции и 10.000 посетители во Кинотека годинава

Како увертира во објавувањето на номинациите за „оскарите“, на кинотечната програма повторно се најде и македонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и на...

Панорама

Подгорица - Папата Франциск ќе ја посети Црна Гора следната година. Посетата на поглаварот на Католичката црква има историско значење за нашата земја, се...

Атлас за 100.000 жртви од војната

Во Сараево почна да работи дигиталната онлајн-платформа „Босански атлас на воени злосторства 1992-1995“, која нуди податоци за настаните и за сите жртви од војната...

Вучиќ со мегапроект за задржување на младите брачни парови

Србија со поволни услови за купување на станови и со добро платени работни места ќе се обиде да го спречи масовниот одлив на млади...

Бизнис – инфо

Франција најголем извозник на електрична енергија, Италија најголем увозник Франција е најголем извозник на електрична енергија во Европа за 11 месеци оваа година, а Италија...