18.8 C
Skopje
13.6.2021 - 20:31

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24808)

Матлиевски: Имаме квалитет, но мора уште да се работи

Македонија настапи со две селекции на меѓународниот кадетски турнир во организација на РФМ, како подготовка за Шампионатот на ЕХФ в година во Скопје Без победник...

Светот ќе добие нови ракометни шампионки

Холандија се пласира во своето второ финале, а Шпанија првпат ќе настапи во мечот за златен медал на мундијалите По сензационалните победи во полуфиналните дуели...

Европска пролет за тимовите на Елмас и на Ристовски

Во второто по ранг клупско фудбалско натпреварување, Лига Европа (ЛЕ), завршија натпреварите по групи, по што се познати 32-та тима што се квалификуваа за...

Само Англија и Шпанија останаа во игра со сите сили

По седум тима од Англија и од Шпанија сезонава почнаа да играат во двата европски купа и сите ја поминаа групната фаза и се...

Џонсон доби јасен мандат за брегзит

Конзервативците на премиерот Борис Џонсон обезбедија најголема изборна победа уште од времето на Маргарет Тачер во 1980-тите и најавија дека ќе ја извадат Британија...

Колку загадуваат бродовите во Европа

Групата за еколошки кампањи „Транспорт и животна средина“ неодамна објави рангирање на најголемите загадувачи во Европа, според кое бродската флота на Медитеранската транспортна компанија...

САД и Кина постигнаа трговски договор?

Американските медиуми објавија дека двете сили успеале да се договорат, додека Пекинг одби да коментира Пекинг вчера одби да ги коментира американските медиумски извештаи дека...

Може ли да се предвидат вулканските ерупции?

По загубените животи во ерупцијата на најактивниот вулкан на Нов Зеланд, се поставува прашањето зошто на туристите воопшто им било дозволено да го посетат Повеќе...

Повик до ЕУ да интервенира во случајот со убиената новинарка од...

Група медиумски организации побараа од лидерите на ЕУ да извршат притисок врз премиерот на Малта веднаш да поднесе оставка бидејќи, наводно, ја попречувал истрагата...