29.8 C
Skopje
18.6.2021 - 14:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24808)

Градинката „Орце Николов“ доби филтер за почист воздух

Во занималните каде што се згрижуваат деца од осум месеци до тригодишна возраст во градинката „Орце Николов“, во Карпош 3, поставен е филтер „нанокс“,...

Жените ја создаваа македонската држава

Седумдесет и пет години од Првата конференција на АФЖ на Македонија На 14 декември 1944 година во Скопје се одржа конститутивната конференција на Антифашистичкиот фронт...

Општината Шуто Оризари со акција за садење дрвја

Со садење дрвја, општината Шуто Oризари се вброи во редот на општините што се залагаат да го зголемат зеленилото на својата територија и на...

Предизборен референдум за или против ЕУ

Сите досегашни обиди за релативизирање, игнорирање или, во најлош случај, заобиколување на препораките на Венецијанската комисија се само фрлање прашина в очи и на...

Зелените пазари полни и со опасна пиротехника

На Бит-пазар и на другите пазари и раскрсници петардите и сета друга пиротехника се продаваат слободно, како овошје и зеленчук. Кој било, возрасен или...

Небото над Северџанистан

Океј, дечки, сега сè е во игра. Заев нека тресне. Рада нека се растреска. Вилма, Ката и Боки парче да се направат. И плус...

Потреба од континуирана грижа за стари лица

Сите параметри укажуваат дека и нашата земја припаѓа во земјите со висок степен на застапеност на старо население. И не само тоа. Кај нас...

Креативни идеи за божиќно украсување на домот

Деновиве и официјално почнува божиќната сезона, еден од најубавите и најочекувани празници во годината, период кога со украсување на домот и градината го внесуваме...

Гечевски: Македонија најдоцна до понеделник ќе добие нов селектор

Едно е сигурно, новиот селектор нема да биде странец, изјави спортскиот директор на КФМ, Тодор Гечевски Македонската сениорска кошаркарска репрезентација најдоцна до понеделник ќе добие...

„Скопје опен 2019“ предвесник за поубава шаховска иднина

На турнирот, со просечна возраст од 32 години, доминираа младите, а трофејот го освои 21-годишниот македонски интернационален мајстор Никола Николовски Возобновениот меѓународен шаховски турнир „Опен...