24.8 C
Skopje
18.6.2021 - 13:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24808)

Изборните промени се остварени делумно

Со предложените измени на законите за подобрувањето на изборниот процес во Србија се постигнува одреден напредок, но повеќе од 60 отсто од преземените обврски...

Белград со објаснување за делегацијата од Крим

Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, а тоа го манифестира и со неучеството на официјални лица од извршната власт на состаноците со делегацијата...

Странците поседуваат 38 отсто од црногорското богатство

Утврдената вредност во Црна Гора е двапати повисока од оние во најразвиените земји во светот Вкупното богатство на Црна Гора се проценува на 20,8 милијарди...

Бизнис – инфо

Австралија сака да ги контролира „Фејсбук“ и „Гугл“ Австралиската влада најави „пионерски“ реформи на глобално ниво, со кои има намера да ја стави под контрола...

Истокот и западот никако да се поврзат со патишта

Генерално, во земјава сите патишта водат од и кон главниот град, што е сосема очекувано, бидејќи е и најголемиот економски центар. Сепак, недоволната патна...

Дали смртоносниот „Син кит“ впловил во Македонија

По необјаснивиот смртен случај на 13-годишно девојче во Гостивар, обвинителството издаде наредба за вештачење на нејзиниот телефон и комуникацијата преку социјалните мрежи, а МВР...

Бигорскиот манастир – возвишен сведок на милениумската црковна историја

Илјада години црковна историја е непобитен факт дека духот на Православната црква денес ги прави МПЦ и Македонија дел од единствената Христова црква, иако...

Рекордери за штанцање амандмани!

ПОЛИТИЧКО НАДМУДРУВАЊЕ, ОПСТРУКЦИЈА ИЛИ УРНИСУВАЊЕ НА ИНСТИТУЦИИТЕ Не може ниедна партија да има 6.000 амандмани што ќе го дополнат или дообјаснат кој било закон, тоа...

Владеењето на правото има централно значење за Франција и за сите...

ИНТЕРВЈУ СО ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР, КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ Франција изминатиов период е во фокусот на домашната јавност по блокадата за одредувањето датум за почеток на пристапните преговори...