Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24808)

Рокерско-поетскиот феномен на иконата Џим Морисон

Џим Морисон! Пејач, текстописец, поет и рок-икона. Животната приказна за него е приказна за младост во петта брзина, за константна борба со сопствените демони....

Настапот на Пол Макартни го распродаде фестивалот „Гластонбери“

Пол Макартни (77) е првиот музичар за кој беше потврдено дека ќе настапи на фестивалот „Гластонбери“, чие јубилејно, 50-то издание ќе се одржи следната...

Петто признание за Кокан Димушевски на „Тактонс“ во Нови Сад

На 17-то културно меѓународно биенале „Тактонс“, најважниот настан за тон-мајсторите од регионот, кое во организација на РТ Војводина се одржа минатиот месец, македонскиот композитор,...

„Без авторски права“ премиерно во „Кино култура“

Театарската претстава „Без авторски права“, во режија на Милош Б. Андоновски, ќе биде премиерно изведена в недела, во 20 часот, во „Кино култура“. Наместо...

Византиското пеење влезе на листата на УНЕСКО

УНЕСКО го стави на својата листа на нематеријално културно наследство вредното византиско пеење, познатиот музички жанр што датира од почетокот на христијанството и сѐ...

Ни доаѓаат уметници што изложуваат во „Тејт“, МоМА, „Гугенхајм“

Ретко имаме можност да донесеме вакви автори, предводници на светската сцена по прашања што отвораат ангажирани тематики. Некои од нив ќе бидат и наши...

Трето издание на „Човекот што ги сакаше калинките“

„Македоника литера“ го објави третото издание на романот на Душко Родев „Човекот што ги сакаше калинките“, кој е награден со „Роман на годината“ за...

Мачки и лавови – некои од најважните откритија во Египет

Голема збирка на мумифицирани животни пронајдени во Сакара, древна египетска некропола близу Каиро, првпат е претставена пред јавноста на изложба отворена деновиве. Археолозите лани...

Каубоите умираат исправени

Она што денес малку сме го подзаборавиле, тоа се оние скопски легендарни раскажувачи на филмовите. Тие толку страсно ги раскажуваа филмовите што, ако ве...

Панорама

Белград - Активисти на опозициските политички партии здружени во Сојузот за Србија вчера го блокираа влезот на зградата на Радио-телевизија Србија. Еден од лидерите...