21.8 C
Skopje
26.7.2021 - 2:02

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24807)

Општината Кисела Вода подготвува зелен катастар

Општината Кисела Вода продолжува со реализацијата на проектот за воспоставување зелен катастар, во кој ќе влезат околу 1.400 дрвја што ќе ја обележат личната...

Внатре шах, на паркингот мат

Додека внатре во хотелот, кој деновиве е домаќин на меѓународен шаховски турнир со претставници од целиот свет, шахистите тактички се надмудруваа во што помајсторски...

Негирањето на јазикот не е во духот на договорот за добрососедство

До неодамна, во записниците за работата на комисијата се користеле термините „македонската страна“ и „бугарската страна“, но од последните два состанока во употреба бил...

Тинејџерка направи заштитна бакарна ткаенина што блокира радиоактивно зрачење

Нејзиниот СМАРТ-панцир беше тестиран во лабораториска средина, изумот на Бутон за време на третмани со карцином ја намали површинската изложеност од вишок радиоактивно зрачење...

Непочитувањето на препораките – пречка за приемот

Во согласност со францускиот нацрт-текст за изменување на методологијата за преговори за членство во ЕУ, во етапата бр. 2, наведено е дека освен Европската...

Србија победник на вториот кадетски турнир на РФМ

Со четвртата победа во низа, овој пат над селекцијата на Бугарија, со 24-17, кадетската репрезентација на Србија е победник на вториот меѓународен ракометен турнир...

Дополнителен лекар од трибините на фудбалски натпревари

Тој ќе им помага со совети на колегите на теренот при проверка на повреди на главата и евентуален потрес на мозокот на фудбалерите, а...

Првпат целосна доминација на тимовите од петте најсилни првенства

Меѓу 16-те најдобри во ЛШ сезонава има по четири екипи од Англија и од Шпанија, по три од Италија и од Германија и две...

Британија и денот по изборите

По кој пат ќе тргне Британија? Многумина експерти и познавачи на состојбите од двете страни на Ла Манш сметаат дека идеално би било Лондон...

Нашите премиери

Нашите медиуми како куриозитет ја пренесоа информацијата од светските агенции дека владејачката Социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка, 34-годишната министерка и пратеничка...