36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 19:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24807)

Расте приливот на девизи од туризмот

Во третиот квартал на 2019 година е регистриран поголем девизен прилив од туризмот за 4,77 отсто, за разлика од истиот периодот минатата година, соопштуваат...

Европскиот пазар на трудот не избира според возраста

Вработеноста кај лицата на возраст од 55 до 64 години, на ниво на Европската Унија, се зголемила со особено брзо темпо во годините помеѓу...

Има ли спас од возилата со диво вградени уреди за погон...

Целиот процес за вградување уреди за погон на течен гас во возилата е синџир од опасности и ако само една алка попушти може да...

Канонада од нонпејпери во ЕУ

Зачестената нонпејпер-дипломатија за суштински прашања внатре во Унијата, според аналитичарите, се сведува на дополнително усложнување на целиот пристапен процес за земјите-кандидатки како што е...

Црквата ја отфрла поврзаноста со суеверијата

Некои истражувачи сѐ уште го бараат коренот на таканаречениот црн петок и велат дека има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13,...

Геминиди, најинтензивниот метеорски дожд ноќта на петок 13ти

Геминиди се смета за еден од најинтензивните метеорски дождови, затоа што метеорите се многу светли и брзи. Метеорскиот дожд се случува секоја година и...

Меридијани

Тел Авив - Во Израел ќе се одржат нови избори, трети за помалку од една година, бидејќи ниту една партија не доби мнозинство неопходно...

Усвоен закон против намерите на Трамп за повлекување на САД од...

Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат го усвои законот со кој на претседателот Доналд Трамп ќе му се забрани да ги повлече САД...

На повидок војна за гасот помеѓу ЕУ и САД

Германски претставници предупредуваат дека Европската Унија би можела да ги затвори американските терминали за течен гас, како одговор на американските санкции против компаниите што...