Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24807)

Комедијата „Гостинот“ во домашните кина

Италијанската комедија „Гостинот“ во режија на Дучо Кјарини од средата се прикажува во Центарот за култура во Неготино. Филмот од саботата е и на...

На 18 декември почнува четвртата сезона на „Преспав“

Четвртата сезона на популарната македонска телевизиска серија „Преспав“ ќе почне да се емитува на програмата на МРТ1 на 18 декември. Гледачите ќе можат да...

Според њујоршките критичари „Ирецот“ е најдобар филм за годинава

„Ирецот“ на режисерот Мартин Скорсезе е прогласен за најдобар филм за 2019 година од Организацијата на њујоршките филмски критичари. Актерот Џо Пеши е најдобар...

Најубави новогодишни и божиќни филмови

Кога ќе помислиме на претстојните празнични денови, пред себе гледаме дневна соба во која светка накитена елка, топло какао или чај, пуканки, топло ќебе...

Излезе од печат учебник за студенти по медицина

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат делото „Акушерство - учебник наменет за студенти по општа медицина, специјализанти по гинекологија и акушери“ од...

Прва самостојна изложба на Стефан Младеновски во МКЦ

Во Галеријата на МКЦ е отворена првата самостојна изложба на Стефан Младеновски под наслов „Дела на хартија“, на која може да се видат 35...

Ако заеднички спорт е невозможен, заедничка култура е можна

Во новооснованата Регионална унија на театри (РУТА), која ги собира театрите од главните градови на некогашните југословенски републики, е вклучена и Македонија, а на...

Панорама

Белград - Повеќе од 26.500 судски процеси застариле во првите шест месеци годинава, а околу 14 илјади минатата година, покажува полугодишниот извештај за работата...

Државни субвенции за враќање на талентираните Грци

Грчките власти имаат намера да вратат околу 500 висококвалификувани лица, кои би добивале високи плати од 3.000 евра што ќе се покриваат од државни...

Бизнис – инфо

Почна тргувањето со акциите на „Арамко“ Почна тргувањето со акциите на саудискиот нафтен гигант „Арамко“ на саудиската берза, по нецела недела откако компанијата објави продажба...