Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24805)

Пазарџиите засега се спасија од законот

Пазарџиите ја поздравија одлуката на Министерството за економија да се укине проблематичниот закон, но тие веднаш прашаа дали можеби станува збор за предизборен маркетинг,...

Ларингитис и пневмонија ја наполнија детската болница „Козле“

Во моментов во болницата, со капацитет од околу 80 легла, се хоспитализирани над 70 деца Зголемен е бројот на пациенти заболени од грип. Ова го...

И новата легализација на дивоградбите ќе ги урива стандардите?

Со досегашните законски решенија за легализација на дивоградбите во земјава, во принцип, се третираше единствено урбанистичкиот аспект, но не и конструктивниот, архитектонскиот, енергетскиот и...

Кога партискиот интерес ќе стане граѓански

Во вчерашниот, прв дел на темата партискиот наспроти граѓанскиот активизам, ги анализиравме двата активизма: партискиот, канализиран преку политичките партии, и од друга страна граѓанскиот...

Македонско „да“ на француското „не“

Според воено-политичките аналитичари, акцентот на овие мисии е јасен, а тоа е обид да им докажеме на властите во Париз дека, и покрај нивното...

Меридијани

Острава - Напаѓач уби шест лица вчераутро во болница во чешкиот град Острава, по што избега со автомобил и се самоуби. Полицијата ја евакуираше...

„Ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд беше како сцена од Чернобил“

Полицијата вели дека нема преживеани на островот и дека се можни нови жртви меѓу хоспитализираните лица со тешки изгореници Бројот на жртви во ерупцијата на...

Украина и Русија договорија прекин на огнот

Двете земји продолжуваат да не се согласуваат околу прашања како што се повлекувањето на силите поддржани од Русија и одржувањето избори во областите на...

Уште се купуваат новогодишни честитки

Се чини дека нема да се долови сета новогодишна магија ако ги нема и новогодишните честитки. Можеби сега, живеејќи во еден модерен дигитален свет,...