Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24805)

Прва ТВ-емисија „Машки свет“

„Машки свет“ е нова телевизиска емисија што почна да се прикажува во понеделникот. Емисијата има различни содржини, од гостувања на познати личности и дегустација...

Хуманитарна изложба „5 мин. до 12“

Донаторската изложба, симболично насловена „5 мин. до 12“, во организација на Центарот за помош, поддршка и застапување на притворени и осудени лица, а по...

Интернационална награда за Тамара Тодевска

Тамара Тодевска со песната „Monsters“ е прогласена за најдобар интернационален артист на престижниот музички фестивал „Кенга меџик“ во Тирана, Албанија. „Monsters“ е авторско дело на...

Естетски симболи на визуелната култура на градот

Денес се јавува еден тренд каде што излозите на бутиците и на продавниците не се само место за изложување на производите. Компаниите, без разлика...

Најмлади жители има Брисел, а најстари Лисабон

Според статистичките податоци на Еуростат, во 2017 година, бројот на младата популација на граѓани во Европската Унија изнесувал 35 проценти. Со други зборови, во...

Панорама

Сараево - Во текот на вчерашниот ден безбедносните служби на Босна и Херцеговина ја почнаа акцијата за иселување на мигрантите од кампот Вучјак, кај...

Курти и Мустафа без договор за претседателската функција

Преговорите за формирање на новата косовска влада меѓу Самоопределување и Демократскиот сојуз за иднината на Косово заглавија околу распределбата на местото претседател на државата....

Власта воведува нови изборни правила за функционерите

Собранието на Србија ја почна процедурата за измена на пакет изборни закони со кои ќе се унапредат изборните услови пред парламентарните избори, најавени за...

Бизнис инфо

„Горење“ пак со загуба, рентабилно ќе работи следната година Словенечкиот производител на апарати за домаќинството „Горење“ и оваа година ќе ја заврши со голема загуба....

Со вински и со гастротури до повеќе туристи

Преку промоција на бањски, алтернативен и вински туризам земјава ќе се обиде да привлече што повеќе странски гости во наредниот период. Се планира изградба...