21 C
Skopje
22.10.2020 - 17:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24803)

Импулсот на Агенцијата за млади и спорт силен, но трендот мора...

Лавовска улога за успешноста на една спортска нација заземаат вложувањата во спортската инфраструктура, спортското образование, логистиката, нивото на тренерската и лекарско-спортската едуцираност, разгранетата мрежа...

Федерер победува, но и сѐ почесто губи!

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер зад себе има уште една успешна сезона, иако летово наполни 38 години. Годинава тој ќе ја заврши како трет тенисер...

Вашер-Лаграв и Динг финалисти на гран-турнирот во Лондон

Французинот Максим Вашер-Лаграв (2.780 рејтинг-поени) и Кинезот Динг Лирен (2.801) се финалисти на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири, што се игра во Лондон,...

Тројца Исланѓани селектори на репрезентации на ЕП

Домашни селектори имаат 21 од 24-те селекции Исландските стратези повторно доминираат меѓу селекторските имиња на 14-то Европското првенство (ЕП), кое првпат ќе се игра во...

УЕФА со нов систем за плејофот во квалификациите за СП 2022

Европската фудбалска унија (УЕФА) планира да воведе нов систем за плејоф-натпреварите во квалификациите на Светското првенство (СП) 2022 година во Катар, за да се...

Марко Силва петта менаџерска жртва во Премиер-лигата

Сезонава добија откази Маурисио Покетино во Тотенхем, Унаи Емери во Арсенал и Хави Грасија и Кике Санчез Флорес во Вотфорд Марко Силва, менаџерот на Евертон,...

Како европските националисти станаа интернационалисти

Многу ултрадесничарски партии што забележаа подем напаѓајќи ја ЕУ, сега се вртат кон Европа. Ваквиот пресврт има стратегиска компонента бидејќи употребата на Европа ги...

Македонија ќе дебитира во Златната лига во одбојка

Ждрепката за составот на групите е закажана за 17 декември во Луксембург Машката одбојкарска репрезентација на Македонија, во мај и во јуни 2020 година, ќе...

Подем на мрачниот туризам во Сирија

Обидите за заживување на туризмот во земјата која речиси девет години е во војна наидоа на жестоки критики од некои од локалните жители На речиси...

Мал дел од помошта на ЕУ стигнува до најсиромашните земји

Помошта од европските земји се намалува веќе втора година едноподруго, покажува истражување на европската мрежа на невладини организации Помалку од десет отсто од парите на...