9.5 C
Skopje
25.10.2020 - 23:11

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24803)

Кирилицата се враќа на голема врата во претседателската кампања

Српскиот народен совет во Хрватска ја почна кампањата „Подобро да се разбереме“ за да се симне стигмата од употребата на кирилицата и да се...

Бизнис инфо

„Јунајтед ерлајнс“ нарача 50 авиони од „Ербас“ Американската воздухопловна компанија „Јунајтед ерлајнс“ нарача од европскиот производител на авиони „Ербас“ 50 нови млазни авиони, кои треба...

Електроенeргетскиот сектор е стабилен

Васко Ковачевски, генерален директор на АД ЕСМ Производството на електрична енергија оди според планот, па дури и над тој план, што е можно со добра...

СЕММ: „Нова Македонија“ целосно ги испочитувала етичките и професионалните стандарди...

Советот за етика при медиумите во Македонија (СЕММ) ја отфрли жалбата на ХЕРА како неоснована Во согласност со законските одредби и во согласност со членот...

Пендаровски: ЕУ не смее да ги изостави земјите од Западен Балкан

Конференција „Балкански дијалози“ во Берлин ЕУ не смее да ги изостави земјите од Западен Балкан бидејќи и граѓаните на тие држави заслужуваат подобри услови и...

Дали по 700 години черепот ќе се спои со телото на...

Архимандритот на Грчката православна црква, Порфириј, од манастирот во Верија, каде што се чува черепот на свети Климент Охридски, при посетата на Бигорскиот манастир...

Грција бесплатно го чува македонското небо

Во другите држави-членки на НАТО, според медиумските информации, состојбите се различни. Па, така, за земјите од Балтикот заштитата на воздушниот простор се плаќа, додека...

Дипломатски петли на домашното буниште

Ги пречекоруваат ли дипломатите своите овластувања во земјава? Дали и колку дипломатите ги пречекоруваат своите овластувања во Македонија? Дали ваквите состојби се резултат на државните...

Дали реализираните 30 отсто од мерките значат и за третина почист...

Според истражувањето на невладината организација „Екосвест“, од сите предвидени мерки во „Планот за чист воздух“ се остварени само 30,81 отсто. Околу 30 проценти се...