12.8 C
Skopje
25.7.2021 - 5:55

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24803)

Изложба на делата од Керамичката работилница во Вранештица

Делата создадени на петтата, јубилејна, Младинска керамичка работилница, која во текот на јуни се одржа во селото Вранештица, Кичевско, се претставени во изложбениот салон...

Книжевноста е пожива од животот

Сѐ што правам на ова литературно поле е заради младите, на кои ние возрасните им ја оставаме иднината на светот, вели Тинтоска „Каде што реката...

„Таксират“ подготвен за големото финале

Со богата програма што почна на 28 ноември, а завршува утревечер, со досега над 6.000 посетители, 70 музички состави, 150 работници во културата од...

Авангардна рок-поезија од кадифеното подземје

Според Лу Рид, рок-музиката не е само забава, туку и нешто многу повеќе. Религија со голем број следбеници, конечно пронајден пат на спасот, поплочен...

Јубилеен концерт на Факултетот за музичка уметност

Во големата сала на филхармонијата, вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде одржан свечен концерт по повод 53-годишнината од основањето на Факултетот за...

Наоѓам големо задоволство во анимацијата

Никола Радуловиќ, Уметник Уметникот Никола Радуловиќ се претставува со самостојната изложба „Система“ во Музејот на современата уметност во Скопје, а неговиот краток филм „Мики енд...

Визуелен расказ низ неколку чекори на концептуална наратологија

Кон изложбата „Резиме/Несвесно“ на хрватската уметница Ката Мијатовиќ, реализирана во подрумскиот простор на „Диоклецијановата палата“ во Сплит (14 - 24.11.2019) Натали Р. Павлеска Архаичниот подземен простор...

Мајстор Мирко – легенда на Старата чаршија

Името на мајстор Мирко е поврзано и со отворањето на сефовите на Народната банка во Скопје по земјотресот. Сефовите биле заглавени, а нивните шифри...

Панорама

Сараево - Во делови на главниот град на Босна и Херцеговина падна индустриски (валкан) снег. - Индустрискиот снег не е вистински снег, туку е вештачка...

На должниците ќе им олесни од извршителите

Во Србија од почетокот на 2020 година ќе се применува новиот тарифник за извршителите со кој ќе се спречи трошоците за наплата на малите...