Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24801)

НАСА најде шеќери во метеорити паднати на Земјата

Метеоритите што се срушиле на Земјата, стари милијарди години, содржат шеќери, откриле истражувачите, потврдувајќи ја идејата дека астероидите содржат некои од основните состојки потребни...

Македонски велосипедисти го извозеа највисокиот превој во светот на Хималаите

На осмиот ден, околу 5.50 часот наутро, македонско-украинската експедицијата се упатила кон врвот Торанг ла Пас, на 5.416 метри надморска височина, каде што беа...

Овдешната фотографска сцена е дисперзирана во илјада правци

За жал, таа антологичарска култура, култура на систематизирање, избор и критика, многу слабо вирее кај нас и многу се ретки потфатите од овој тип,...

Брзај полека

Во 2007 година некогашното чудо од дете, а тогаш веќе виолинист со светска слава, Џошуа Бел (роден на 9 декември 1967 година во Блумингтон,...

Концерт на виолинистката Фросина Богданоска

„Мистична деветка“ е насловен концертот што оркестарот на Филхармонијата ќе го одржи вечерва. На програмата се дела од двајца руски гиганти - Сергеј Прокофјев...

Панорама

Сараево - Речиси 90 илјади граѓани на Босна и Херцеговина се откажале од државјанството, а властите се загрижени дека од година на година примаат...

Истрага за уривањето на станбените згради во Драч

Обвинителството во Драч ги запленило документите од локалниот катастар, со што официјално почна истрагата за минатонеделниот земјотрес во кој само во тој град се...

Четири апликации за економско државјанство

Во Секретаријатот за развојни проекти на Црна Гора пристигнале четири апликации за стекнување црногорски пасош во рамките на програмата за економско државјанство. Од секретаријатот...

Вучиќ: Русија може да се потпре на нас

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера во Сочи ја оствари својата 17-та средба со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. Оваа посета доаѓа во...

Бизнис инфо

Германската индустрија бара повеќе инвестиции од државата Германската влада мора повеќе да инвестира, изјави Дитер Кемпф, прв човек на Сојузот на германската индустрија (БДИ), предупредувајќи...