Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24800)

Македонските уметници во слава на Леонардо

На 24 октомври, во славниот париски „Лувр“, беше отворена изложбата по повод 500-годишнината од смртта на италијанскиот ренесансен сликар Леонардо да Винчи (1452-1519). По...

Промоција на „Поезијата и возвишеното“ од Иван Џепаровски

Промоција на книгата „Поезијата и возвишеното“ од Иван Џепаровски, во издание на „Ми-ан“, ќе се одржи утревечер, во 19.19 часот, во „Салон 19,19“ во...

Изложба „Јас и ти, едно сме“ во „Чифте-амам“

Изложбата насловена „Јас и ти, едно сме“, која е дел од познатиот ликовно- едукативен проект „Уметност за сите“ на Националната галерија на Македонија, ќе...

Гугутки

Откупна награда на Конкурсот за краток расказ на „Нова Македонија“ Тони Попов Мразам гугутки. Ги мразам од дното на душата. Тоа се итри птици, нема сомнеж,...

Националната опера и балет настапи пред 6.000 гледачи во Сараево

Уметниците на Националната опера и балет на Македонија гостуваа во Босна и Херцеговина, каде што во салата „Мирза Делибашиќ“ на Скендерија, во Сараево, ја...

Партибрејкери со нонпејпери

Македонија сѐ уште е само речиси членка на НАТО, иако ни „гарантираат“ дека в година сигурно влегуваме во сојузот. Други, пак, се обидуваат да...

Дијагнозата на Макрон за ЕУ и за НАТО (1.)

(Европа е на работ од бездната, НАТО е клинички мртво) Јас веќе реков на почетокот на минатата колумна, драг читателу, дека не треба да се...

Заврши турската серија „Далеку од дома“

Таа беше серија со едно врвно актерско остварување на многу познати глумци од елитата на турскиот актерски свет, кои имаат врвни актерски достигнувања во...