Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24800)

Котелот на НАТО зоврива во Лондон

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре...

Брокула – витаминска бомба

Брокулата е зеленчук што асоцира на мало дрво. Се наоѓа во групата зеленчуци како што се зелката, карфиолот и прокељот. Таа е витаминска бомба....

Покетино најавува враќање во Европа

Доскорешниот менаџер на европскиот фудбалски вицепрвак Тотенхем од Англија, Аргентинецот Маурицио Покетино (47) вели дека е „отворен за проекти“ во Европа, каде што планира...

Левандовски води со пет гола пред Меси

Полскиот фудбалер Роберт Левандовски е на добар пат да стане најдобриот стрелец во Европа за 2019 година (голови за клуб и за репрезентација), бидејќи...

Денеска четврт-финале на Купот

Со трите меча денеска од 13 часот и едниот од 16.30 часот почнува четвртфиналната фаза од фудбалскиот Куп на Македонија. Во првиот термин се...

Шеста „златна топка“ за фудбалскиот волшебник Меси

Јас сум многу среќен, благословен сум. Се надевам дека ќе продолжам вака уште долго. Времето поминува многу брзо, затоа сакам да уживам во фудбалот...

Блејк: Со исфрлање дисциплини од Дијамантската лига се убива атлетиката

Претседателот на Светската атлетика, Британецот Себастијан Коу, го убива спортот со исфрлањето четири дисциплини во Дијамантската лига, што е неразбирлив потег. Коу мора да...

Гамбит Асеко СЕЕ е женски шаховски првак на Македонија

Женското екипно првенство, прво од осамостојувањето на Македонија, секако е за поздравување и е во насока на развој на женскиот шах во Македонија, вели...

Каде е границата меѓу долгот и љубовта кон родителот?

ПЕТАР ВАЛЧАНОВ, ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР, И ИВАН САВОВ, АКТЕР Стојан Синадинов, специјално за „Нова Македонија“ од Солун Со новиот филм „Таткото“, Петар Валчанов и Кристина Грозева ги...

Седум тест-меча пред настапот на ЕП 2020

Два меча со Кувајт во Белград се додадени на претходно договорените три на турнирот „Трофеј Карпати“ (со Романија, Србија и со Алжир), сите во...