28.8 C
Skopje
26.9.2021 - 19:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24800)

Македонските средношколци на крајот од листата

Македонија е рангирана меѓу последните земји според знаењето што го покажуваат учениците на 15-годишна возраст во областите од јазична писменост, математика и природни науки...

Божиќ пред или по Нова година?

Проблемот се појавува поради тоа што нашата држава се води по грегоријанскиот календар, а МПЦ по јулијанскиот календар. Тоа значи дека на 7 јануари,...

Грција не може да го заштити своето, а треба да го...

Според воено-политичките аналитичари, неоспорни се придобивките од проектите на НАТО како „Eр полисинг“ и „Паметната одбрана“, дилемата е дали можеби нашата земја избрзала со...

Меридијани

Москва - Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој паметните телефони, телевизорите и компјутерите, кои се продаваат во земјата, мора да имаат...

Големи предизвици за новиот состав на Еврокомисијата

Новиот состав на Европската комисија почна со работа еден месец подоцна од планираното, откако транзицискиот процес беше одложен поради одбивањето на Европарламентот да даде...

Жителите на Усје денеска седум часа без струја

Седум часа без електрична енергија денеска ќе останат некои од жителите на селото Усје и тоа од улиците 1, 4 и 6, лоцирани на...

Отворена деветтата ликовна колонија „Љубанци 2019“

Општината Бутел ја отвори деветтата ликовна колонија „Љубанци 2019“, а заинтересираните ќе можат да ја посетат до 6 декември. Ќе можат да видат 28...

Живеат близу центарот, а газат во кал и вода

Во 21 век сѐ уште имаме населби, и тоа близу градот, чии жители немаат асфалтирани улици и немаат атмосферска и фекална канализација. Газат во...

Македонија ќе ја обединува поделената Алијанса

Македонската делегација беше бурно поздравена како своевидна атракција на првиот ден од самитот, на кој денеска свое обраќање ќе има премиерот Заев, кој ќе...