11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 16:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24800)

И покрај сообраќајните незгоди, електричните скутери се широко прифатени

Хобокен беше првиот град во Њу Џерси што овозможи изнајмување моторизирани скутери на две тркала, запишувајќи се на тој начин во долгиот список на...

Новите технологии се виновници за нашата нетрпеливост

Испитаниците тврдат дека ако по 14 минути од нарачката на храната таа сѐ уште не е сервирана на масата, трпеливоста на гостите е ставена...

Панорама

Белград - Претставници на Србија и на Белорусија, во присуство на претседателите на двете држави, Александар Вучиќ и Александар Лукашенко, вчера во Белград, потпишаа...

Курти и Мустафа без договор за коалицирање

Лидерите на Самоопределување, Албин Курти, и на Демократската лига на Косово, Иса Мустафа, не успеаја да се договорат за коалиција меѓу двете партии. - Кога...

Љубљана и Загреб спорат околу користењето назив на вино

Словенија побарала да се поништи уредбата со која Европската комисија ѝ дозволува на Хрватска да се користи називот „теран“ на етикетите на вино со...

Сараевчани плаќаат откуп за регистарски таблички

Откако криминалците ќе ги украдат табличките од паркираните автомобили, тие оставаат порака со броеви на телефони и бараат пари за да им ги вратат...

Бизнис инфо

Брегзит и слабата глобална побарувачка ќе ѝ наштетат на британската економија Притисоците што ги носи брегзит и политичката неизвесност ги принудија Конфедерацијата на британската индустрија...

Нема субвенции за замена на возилата

Во буџетот за следната година не се предвидени пари за субвенции за набавка на нови возила, информираат од Министерството за економија откако претходно најавија...

Милески очекува пресуда, Јовановски и Јанева ќе ја докажуваат невиноста

Зоран Милески-Кичеец призна вина, а Катица Јанева и Бојан Јовановски се изјаснија за невини на рочиштето со кое вчера во Кривичниот суд почна судењето...

Со ветер и сонце до повеќе електрична енергија

За поголемо искористување на обновливите извори на енергија е неопходно нивно промовирање, за што владините институции планираат разни финансиски механизми за поддршка. За поттикнување...