Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24798)

Пендаровски: Со Бугарија работиме за поцелосно почитување на историските факти

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за бугарската агенција БГНЕС изјави дека не ја прифаќа иницијативата за мини-шенген ако е компензација или алтернатива за членство...

Правната држава тема за политички препирки

Темата поврзана со функционирањето на правосудството и правната држава викендов беше главна точка на која власта и опозицијата си разменија критики. Хронолошки гледано, прв...

Млада енергија преку проекти ќе ја движи економијата

Јован Деспотовски, директор на Фондот за иновации и технолошки развој Поддршка за млади и новоформирани компании, поддршка за технологија што треба да помогне во намалување...

Дали Охрид е Јустинијана Прима?

Каде е седиштето на црквата формирана од апостол Павле? Пишува: Блаже Миневски Во истражувањето на македонскиот писател Милош Линдро, кој во својата нова книга засегна редици...

Меридијани

Багдад - Ирачкиот премиер Адел Абдел Махди поднесе оставка, по повеќенеделните насилни протести низ земјата на кои беа убиени повеќе стотици лица. Непосредно по...

Најмалку 19 лица загинаа во автобуска несреќа во Русија

Руските власти соопштија дека најмалку 19 лица загинаа, а 22 се повредени при излетување на автобус од пат на Далечниот Исток на Русија. Меѓу...

Макрон има формула за преземање на контролата во ЕУ?

Францускиот претседател смета дека ЕУ мора веднаш да реагира бидејќи се соочува со почеток на биполарен свет, поради што Европа мора да биде играч,...

Започна пријавувањето за Дедомразовската трка во Скопје

Официјално почна пријавувањето за традиционалната Дедомразовска трка во Скопје, која оваа година ќе се одржи на 22 декември. Според информациите од „Прв до врв“...

На градот му е потребен ефикасен транспортен и урбанистички систем

Според најновиот извештај од 2019 година за квалитетот на воздухот во Европа од Европската агенција за животна средина, во 2016 година во земјава од...