9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 5:19

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24798)

Руски археолози открија подземно казино од 17 век

Руски археолози открија подземно казино од 17 век, илустрација на игра објавена во изданието „Книга за игри“ (Libro de los juegos). За време на строгата...

Чукотка – најизолираното место на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...

Површината на Титан ја создале исти сили како и Земјата

Научниците објавија дека на најголемата месечина на Сатурн, Титан има многу езера, планини и песочни дини, а нејзината површина е создадена од истите сили...

Сонатна вечер со рускиот пијанист Евгениј Корољов

Исклучителниот руски пијанист Евгениј Корољов вечерва, во 20 часот, ќе одржи рецитал во Камерната сала на филхармонијата. На програмата се пет антологиски дела за...

Творештвото на македонските жени писатели

Димитар Пандев ќе зборува за женскиот поетски стимул во македонскиот 19 век, Весна Мојсова-Чепишевска за првите дами на модерната македонска поезија, а Милица Димитријовска-Радевска...

Мрачната уметност на Бејкон ја открива кршливоста на животот

Денес, кога војната веќе не е секојдневие во Европа и поминаа 75 години од раѓањето на неговото ремек-дело, триптихот „Распнување“ (1944), сѐ уште постои...

Панорама

Белград - Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на 2 и 3 декември ќе престојува во дводневна посета на Србија. Тој ќе има средба во...

Агентите на Штази уживале на бугарските плажи

Тајните агенти и шпиони од поранешната Германска Демократска Република и од Советскиот Сојуз оделе на одмор во Бугарија, открива Кристофер Неринг, кустос на Германскиот...

Преиспитување на бројот на банките

Во Црна Гора функционираат 14 банки, а Централната банка на ЦГ треба да одлучи дали сите ќе добијат дозвола за работа, откако ММФ неодамна...

Бизнис инфо

Германските бродари преминуваат на горива со низок удел на сулфур Германските бродари планираат да преминат на горива со низок удел на сулфур за да ги...