12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 11:42

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24797)

Вуду рок-поезијата на Џими Хендрикс – симбол на љубов и слобода

Во неговата хотелска соба е најден бел лист хартија на кој пишувало: „Животната приказна е побрза од треперењето на окото, приказната за љубовта е...

„Мелодија“ – нов детски музички фестивал во Кичево

Во големата сала на центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, вечерва, со почеток од 18 часот, ќе се одржи првото издание на детскиот...

Децата се најблагородната публика, но и најострите критичари

Промовирана „Патека од кикиритки“ од Ана Аврамоска Сиљаноска Новата книга за деца „Патека од кикиритки“ од авторката Ана Аврамоска Сиљаноска беше промовирана завчеравечер во книжарницата...

Предавање на Стефан Новотни на фестивалот „Крик“

Во рамките на годинашното четврто издание на „Крик“, фестивал за критичка култура во организација на „Контрапункт“, вечерва, во 19 часот, предавање на тема „Едноставно,...

Уникатен џез-концерт во Филхармонија

Биг-бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија (ЗЏМ) ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните групи на сите времиња - „Рејдиохед“, вечерва,...

„Бранч енд брас“ во Филхармонија

Унгарскиот мајстор на туба Роланд Сентпали на први декември (недела) ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. Ова е прв пладневен концерт во Филхармонија,...

НК на ИКОМОС потпиша меморандум за соработка со пет земји

Националниот комитет на меѓународниот совет за споменици и локалитети ИКОМОС во Македонија, вчера, на својата свечена седница во Македонската академија на науките и уметностите...

Миленикот на публиката Никола Ристановски на белградска сцена

Македонскиот народен театар ќе гостува на 8 декември на Големата сцена на Народно позориште во Белград, со драмата „Животот е прекрасен“, по текстот „Самоубиец“...

Панорама

Сараево - Дирекцијата за полиција и криминал при Министерството за внатрешни работи на Република Српска (МУПРС) поднесе извештај против А. З. од Сараево, под...

Предлог за формирање доброволни одреди за заштита од криминал

Бугарските пратеници, на првото читање, ги прифатија измените на законот со кој се регулира работата на Министерството за внатрешни работи, а во предлог-текстот се...