Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24796)

Првиот кубански Ромео во филмот „Јули“

Вистинска приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста, чија танчарска кариера забележеа фасцинантен успех, се најде на големото платно во светските кина од 25...

Креаторите на „Амели“ ќе снимаат научнофантастичен филм за „Нетфликс“

Според „СкриптОклап“, база на податоци за претплата за претприемачки проекти во Франција, филмот на „Нетфликс“ најверојатно ќе го носи насловот „Голема бубачка“ и се...

Последната улога на Даниел Крег како Џејмс Бонд

Актерот Даниел Крег потврди дека улогата во „Нема време за умирање“ е последната што ќе ја одглуми во филмовите за Џејмс Бонд. Тој раскажа...

Околу 600.000 посетители на 58-то Биенале во Венеција

Биеналето, како што истакнаа организаторите, го посетиле многу филмски и личности од шоу-бизнисот како што се: Бред Пит, Џули Ендрус, Атом Егојан, Тим Робинс,...

Објавена „Правта на библиотеките“ од Митко Маџунков

Деновиве од печат излезе новиот роман на академикот и писател Митко Маџунков, насловен „Правта на библиотеките“. Тој е дел од познатиот „белградски“ циклус романи...

Панорама

Загреб - Хрватската полиција соопшти дека полицаец застрелал мигрант во подрачјето Мркопоље, поради тоа што тој давал „активен отпор“. Мигрантот е полесно повреден. Ова...

Србите ја напуштаат БСК

Повеќе од 71 припадник на безбедносните сили на Косово од српска националност ја напуштиле оваа единица од нејзиното основање во 2009 година. Но од...

Продолжува потрагата по преживеани лица

Бројот на загинати, трет ден по силниот земјотрес што го зафати регионот околу Драч, се искачи на 41. Според Министерството за здравство на Албанија,...

Лекарите се против прекувремената работа

Законот за работа дозволува максимално 180 прекувремени часови годишно, а лекарите во Хрватска лани одработиле три милиони прекувремени часови Под мотото „Сакам да работам законски“,...