Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24794)

Мбапе: Сакам да освојам сѐ што не сум освоил

Кога сакате да продолжите да победувате, секогаш има можности да покажете дека можете да станете уште подобри. Ќе се обидам пак да станам светски...

Решавачки мечеви во Ливерпул, Барселона, Валенсија…

Наполи вечерва го игра клучниот меч во фудбалската ЛШ (група Е) на гости кај актуелниот европски првак, Ливерпул, но тој меч е во сенка...

УЕФА нуди единечни, но и ексклузивни пакет влезници за ЕП 2020

Следната фаза за продажба на влезници почнува во декември, информира Европската фудбалска унија (УЕФА), која покрај единечните билети за мечевите, понуди и девет пакет...

Одново Норвежанец е најдобар млад ракометар во светот

Род е избран за најдобар играч до 22 години за сезоната 2018/2019, со што ракометари од Норвешка победуваат четврти пат последниве пет сезони, во...

Два месеца однапред продадени сите рекламни секунди за т.н. Супербол

Некои огласувачи платиле рекордни 5,6 милиони долари за спотови од 30 секунди ТВ-компанијата „Фокс спортс“ соопшти дека се распродадени сите рекламни термини за т.н. Супербол,...

Евролигата номинира 50 во изборот на најдобри на деценијата

Кошаркарската Евролига номинира 50 кошаркари во изборот на најдобрите за минатите 10 години од натпреварувањето, во избор во кој ќе гласаат навивачите, тренерите, играчите...

Книгите од детството ја обликуваат нашата психа

Читањето во детството коинцидира со еден период кога иднината ни изгледа ширум отворена. Она што сакаме да го воскреснеме преку книгите за деца не...

Изложба „Трилогија ликови – луѓе“ на Филип Фидановски

Изложбата „Трилогија ликови - луѓе“ на Филип Фидановски ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во галерискиот простор на „Арт хуб“ во ГТЦ. Делата...

Хрват продава две платна за кои се тврди дека се на...

Платната ќе бидат изложени во Музејот на Мимара од 2 до 29 декември, а сопственикот, кој е анонимен, изјавил дека ако Хрватска не покаже...

Се отвора изложбата „Африка во Македонија“

Изложбата „Африка во Македонија“ ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во изложбените сали на Музејот на Македонија. Изложбата е од единствен карактер бидејќи...