Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24794)

Кинезите и Американците се натпреваруваат кој прв ќе ги пронајде

Трка за вонземјани Кинески истражувачи што работат на телескопот ФАСТ, најголемиот радиотелескоп во светот, изработуваат стратегија за потрага по вонземски живот. На овој начин и...

Уште една успешна македонска турнеја на „Клинци мандолинци“

Македонското културно здружение „Стоби“ од Сплит, Хрватска, викендов ја реализираше културно-уметничката турнеја во Штип и во Скопје, со програмата „Фестивал на литературата и музиката...

Хипхопот се враќа на голема врата

ЛД Пистолеро во МКЦ Немам трема, но чувството е посебно затоа што ова е мој прв солистички концерт, а тие што нѐ познаваат мене и...

„Игри без маска“ е бисер на различности од целиот Балкан

Наша цел е јакнење на свеста и сензибилизација на граѓаните за прифаќање на лицата со хендикеп во своето непосредно и секојдневно опкружување, вели извршната...

Панорама

Тирана - Аеродромот „Мајка Тереза“ во главниот град на Албанија вчера беше затворен поради голема штета на терминалите причинета од земјотресот. Властите апелираа до...

Земјотрес од 6,4 степени ги потресе Драч и регионот

Најголем број жртви и најголема штета има во албанските градови Тумане, Курбин, Драч, Фуше Крује, Леже и Фиер. Постои голема потреба од медицински персонал,...

Бизнис инфо

Грантови од по 3.000 евра за жени земјоделци Во нашата земја се регистрирани 170 илјади земјоделци, а од нив 20 проценти се жени носители на...

Повторно тендер за изградба на „Чебрен“

Подготовките за објава на тендер за изградба на хидроцентралата „Чебрен“ со јавно приватно партнерство се во финална фаза, кажа вицепремиерот за економски прашања Кочо...

Грција ќе ја интензивира својата лоби-агенда во ЕУ заради почнување преговори...

По барање на премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, во следниот период ќе се интензивира грчката лоби-агенда во европските центри на моќ, во кои ќе...

Граѓаните тешко се откажуваат од дизел-возилата

Додека на нивото на Европската Унија сѐ уште најмногу се вози на бензински погон и се форсира користењето алтернативни горива за возилата, во Македонија...