22.5 C
Skopje
18.9.2021 - 0:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24793)

Изложба од графичката работилница „Софија“

Изложба на повеќе од 120 графики создадени на последните три главни сесии на „Графичката работилница Софија - Богданци“ ќе биде отворена вечерва, со почеток...

Чествување на Матеја Матевски

По повод 90 години од раѓањето, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“, утре, во 12 часот, ќе се одржи чествување на големиот македонски поет академик...

До дирекцијата на МНТ не биле најавени навивачите

Откако во петокот вечерта во Македонскиот народен театар навивачите на Шкупи дивеејќи прославуваа 30 години постоење, со соопштение излезе Министерството за култура. - Сметаме дека...

Инспирација ми е недопреното од модерното општество

Бојан Ковски, уметник Младиот уметник Бојан Ковски (1993) неодамна се претстави пред домашната публика, со својата нова изложба насловена „Панта реи“. Ковски е академски сликар,...

„Менциј“ првпат интегрално на македонски јазик

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ деновиве ја објави книгата „Менциј“, во превод од старокинески јазик и со предговор и белешки на Игор Радев,...

Цела недела филмови од култниот Кјешловски

Неделата на полски филм почна вчера во Кинотеката на Македонија, со проекција на славниот „Три бои: сино“ од 1993-та на Кшиштоф Кјешловски. Ова е...

Панорама

Загреб - Над 20.000 учители и професори од сите делови на Хрватска учествуваат во најмасовниот штрајк во главниот град на Хрватска, а причина за...

Во домашен затвор биле 266 лица

Во Црна Гора од 2017 година, од кога почна да се применува алтернативната кривична санкција куќен затвор, 266 лица ја издржа казната во домашни...

Никој не сака да работи во фарма за 1.500 евра

Фармите за крави во планинските региони во Бугарија се соочуваат со недостиг од работници, а некои од сопствениците најавуваат и нивно затворање. Платата што...

Бизнис инфо

Бензинот поскапе, дизелот поевтине Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар, а на дизелот се намалува...