Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24792)

Одам на места со маларија и војни, ама љубовта е посилна...

Билјана Јуруковски, фотографка Мои фотографии ќе бидат дел од проектот на фондацијата на познатиот фотограф Џими Нелсон, кој ќе се реализира идната година, за да...

Основан е првиот форум на балкански писатели

Во основањето на форумот, чија главна мисија се зачувување, поддршка и користење на јазичните, книжевните и културните разноликости во Југоисточна Европа, учествуваа и македонските...

Фестивалот „Сонот на облачето“ со претстави од Шпанија и од Бразил

Интернационалниот детски фестивал на театар на сенки „Сонот на облачето“ годинава ќе го доживее своето 7. издание, во периодот од 25 до 27 ноември,...

Мултимедијален проект на Исмет Рамиќевиќ во КИЦ

Мултимедијалниот проект од циклусот „Молк“, со наслов „Играш како што другиот ти свири“, од ликовниот уметник Исмет Рамиќевиќ, ќе биде претставен во изложбениот салон...

„Пијаница“ на Бенкси ќе се продава во „Сотби“

Скулптурата се појавила на мал плоштад во Лондон уште во 2004 година и била поставена без дозвола од градските и урбанистичките власти Скулптурата „Пијаница“ на...

Панорама

Тирана - По најавата дека Парламентот на Албанија ќе му ги одземе уставните ингеренции на претседателот, единствената легитимна институција во државата, сакам да ве...

Невреме предизвика поплави на Халкидики

Невообичаените температури за овој период од годината и дождовите предизвикаа големи поплави во Грција. Силни дождови ги поплавија туристичките центри во Халкидики, Кавала, Тасос...

Неопределените тактизираат пред првиот круг на гласање

Предноста на Колинда Грабар-Китаровиќ, која е претставничка на владејачката ХДЗ, се намали на околу два процента, пред второпласираниот Зоран Милановиќ На претстојните претседателски избори во...

Нестабилни движења на извозот и увозот во земјоделството

Со извозот и увозот земјата пред сѐ се вклучува во меѓународната економија и поделба на трудот. Со нашето учество во глобалните трговски односи се...

Пендаровски ја ублажува изјавата од Нови Сад

Сѐ уште не стивнуваат бурните реакции во јавноста откако македонскиот претседател Стево Пендаровски на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад истакна дека...