Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24791)

Средба со „Проект Жлуст“ во „Котур“ по пауза од 10 години

Во „Котур“, в среда, 27 ноември, со почеток во 21 часот, по пауза од 10 години, концерт ќе одржи една од најдобрите акустични македонски...

Предновогодишен акустичен концерт на „Љубојна“ во Скопје

Во Националната опера и балет, на 22 декември, со почеток во 19.30 часот, првпат пред македонската јавност, „Љубојна“ ќе одржи акустичен концерт. Ова е вистинска...

Чао ЕУ, одиме на Марс

Планирано е Македонците сосе гаќи да се иселат од Европа, да се населат на Црвената Планета (Марс), за уште еднаш да ѝ докажеме на...

Објавен романот „Сина месечина“ на Дамир Каракаш

Објавен е најновиот роман на хрватскиот писател Дамир Каракаш насловен „Сина месечина“. Ова дело претставува предвоен роман од повоената хрватска книжевност, приказна што го...

Леонард Коен – поетски бард на рок-музиката

Рок-музиката создаде млади, креативни и иновативни творци, кои беа вистинска борбена фаланга На почетокот на овој серијал напишав дека содржински тој всушност е социолошка анализа...

Излезе од печат книга на Наташа Диденко

Од печат излезе книгата на Наташа Диденко со наслов „Развојот и дејноста на музичките културно-уметнички организации и манифестации во Македонија“ том 1. Оваа книга...

Скопска премиера на „Отело“ во режија на Нина Николиќ

По првата премиера, која се одржа на 16 ноември на сцената во Босанското народно позориште во Зеница, БиХ, во Македонскиот народен театар на 4...

Неостварениот скопски музеј на Чаловски – Иваноска во Љубљана

Ова е нова фаза на нивниот развоен, контекстуален проект „Хансеновиот музеј на модерната уметност“, кој го започнаа во 2007 година според достапната документација по...

Панорама

Атина - Грчкиот заменик-министер за миграциска политика Јоргос Кумуцакос предупреди дека на Европа ѝ се заканува нова мигрантска криза. Кумуцакос на конференција за иднината...

Курти со услов за мини-шенген

Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој е најсериозен кандидат за нов премиер на Косово, во емисијата „Опен“ на Топ чанел, изјави дека има еден...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 24.9 – Digression: Hinata Sakaguchi Episode Full (https://gogoanime.be/m/P6GA/ep-1) at website https://gogoanime.be gogoanime haikyuu to the top

World Trigger 2nd Season Episode 2 at website https://animeheaven.pro animeheavens