-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 7:45

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24790)

Меридијани

Сиднеј - Чадот од шумските пожари што беснеат северно од Сиднеј го обви австралискиот град, а властите поради високите температури и силните ветрови издадоа...

Кина може да им ја исклучи струјата на Филипините

Кина би можела да им ја исклучи струјата на Филипините, оневозможувајќи ја националната електрична мрежа на земјата. Кинеската компанија „Стејт грид корп“ поседува 40...

Дали гиг-економијата е иднината на работната сила?

Причината поради која изминатите години гиг-економијата е во фокусот, е тоа што технологијата толку многу ги намали пречките за влез на пазарот на трудот,...

Пешаците во трка со зеленото светло на семафорите

За да го уловат зеленото светло на некои од семафорите на градските крстосници, пешаците или претрчуваат или остануваат заробени на средината на пешачкиот премин....

Хаосот во правосудството е поради немањето знаење и нестручноста

Одлуката за куќниот притвор на Јанева со сите рефлексии потоа, се чини, уште повеќе го отворија капакот на Пандорината кутија на македонското правосудство, од...

Масивна црна дупка исфрли ѕвезда што никогаш нема да се врати

Астрономите ја забележале sвездата наречена С5-ХВС1 како забрзува во Млечниот Пат со повеќе од шест милиони километри на час. Тие веруваат дека оваа ѕвезда...

Македонија во центарот на опскурни разузнавачки игри на странски служби?

Колку се веродостојни овие тврдења, со оглед на фактот дека доаѓаат од високи функционери од соседството? Колку овие тврдења се дел од хибридната војна...

Французинот Блан одржа врвен одбојкарски курс во Скопје

Во современата одбојка тренерите се соочуваат со многу предизвици. Најважно е да собираат информации, да ја анализираат и да ја сфатат секоја ситуација, да...

Јовановски: Пробиена е психолошката бариера

Направен е добар спој меѓу поискусните и помладите, кои играат сѐ позрело и полека стануваат главни играчи, вели Димитровски, а Треневски смета дека „се...