-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 9:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24790)

Панорама

Атина - Во Грција стапи во сила забраната за пушење на јавни места, а казните се движат од 100 до 10.000 евра. За пушење...

Западни шпиони „фатиле“ руско-српски шпиони!

Во заднината на шпионската афера, во која главни актери се поранешен заменик на воено аташе на Русија, кој е акредитиран во Белград, како и...

Бизнис инфо

УЈП: Граѓаните што чекаат поврат на данокот да си ги проверат сметките Од Управата за јавни приходи бараат од граѓаните што ја користат апликацијата Мој...

Нова веб-алатка за споредба на цените на струјата

Регулаторната комисија за енергетика воведува функционална алатка за споредба на цените наречена „Свич“ (Switch.mk), преку која граѓаните и компаниите ќе можат транспарентно да ги...

Најавените инвеститори никако да го најдат патот до Жабени

За целата состојба во индустриската зона во Битола, можеби најдобро зборува фактот дека дури и претседателот на Регионалната стопанска комора, кој беше еден од...

Се доцни во борбата со загадувањето од фосилни горива

Повеќето земји-кандидатки за членство во Европската Унија, меѓу кои и Македонија, не ги исполниле зададените цели за намалување на емисијата на штетни честички од...

Шефот на грчката дипломатија во посета на Македонија

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, и заменик-министерот за надворешни работи надлежен за економска дипломатија, Костас Франкојанис, идната недела ќе ја посетат...

Големите градови ги голтаат селата

Покрај веќе долготрајната миграција село - град, која, за жал, сѐ уште е актуелна, во последните две децении се јави и нова, слична миграцијата,...

Франција го ратификува протоколот за НАТО

Сега недостига уште ратификацијата од Шпанија за полноправно членство на Македонија во Алијансата По изгласувањето на Законот за ратификација на протоколот за членство во НАТО...

Каде живеат најсреќните луѓе во Европа?

Лани 62 проценти од испитаните граѓани на Европската Унија на возраст од 16 и повеќе години изјавиле дека се среќни цело време, посочуваат резултатите...